sadzeniaki ziemniaka

07.03.2025

UWAGA – Ostrzeżenie przed zakupem sadzeniaków ziemniaka niewiadomego pochodzenia

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega przed zakupem i stosowaniem sadzeniaków ziemniaka, których pochodzenie nie jest znane. Wprowadzenie do uprawy takiego materiału może skutkować rozprzestrzenieniem się groźnych chorób kwarantannowych, takich jak:

• Śluzak ziemniaka (Ralstonia solanacearum)

• Bakterioza pierścieniowa ziemniaka (Clavibacter sepedonicus)

 

Choroby te mogą przetrwać zarówno w warunkach przechowywania, jak i później w glebie, stanowiąc poważne zagrożenie dla upraw ziemniaka.

Konsekwencje stosowania sadzeniaków niewiadomego pochodzenia:

Brak możliwości sprzedaży zakażonych bulw oraz innych ziemniaków z danego gospodarstwa

Straty ilościowe i jakościowe plonów

Możliwość wydania decyzji administracyjnej zakazującej produkcji ziemniaków na zakażonym polu

Utrata możliwości uzyskania dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego


Na co zwrócić uwagę?

Prosimy o szczególną ostrożność przy zakupie ziemniaków sprzedawanych bezpośrednio na targowiskach, przywożonych do miejscowości oraz oferowanych w wyjątkowo niskich cenach.

W przypadku podejrzeń dotyczących sprzedaży sadzeniaków niewiadomego pochodzenia prosimy o kontakt z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi:

📍 Adres: ul. Siewna 13a, 94-250 Łódź

📞 Telefon: 42 633 99 72, 42 611 66 60

📧 E-mail: wi-lodz@piorin.gov.pl


Pismo Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi - pdf, 1325 KB