31.05.2019

Wycieczka turystyczno – krajoznawcza „Szlakiem Piastowskim”


Powiatowe Stowarzyszenie Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło Ujazd zorganizowało w dniu 25 maja 2015 roku wycieczkę turystyczno- krajoznawczą „ Szlakiem Piastowskim” w wyjeździe uczestniczyło 50 osób.

W programie wycieczki było zwiedzanie najciekawszych zabytków w Kruszwicy, Biskupinie, Gnieźnie. W Kruszwicy spotkaliśmy się z przewodnikiem, zwiedziliśmy  kolegiatę  św. Piotra i Pawła z XII wieku i odbyliśmy relaksujący rejs statkiem po Jeziorze Gopło, dotarliśmy również  na szczyt Mysiej Wieży by podziwiać roztaczającą się przepiękną panoramę na Kruszwicę i okolice. Następne miejsce, to Biskupin – prehistoryczny gród odrestaurowany na wzór grodu z VIII w. p.n.e.  I znowu relaksujący przejazd kolejką wąskotorową z Biskupina do Gąsawy. Dalej to Gniezno, w planie zwiedzania była Katedra Gnieźnieńska i Drzwi Gnieźnieńskie. Tu było niewiele czasu wolnego, by w miarę jeszcze przed końcem dnia dotrzeć do Dziekanowic, gdzie czekał na nas prom, który przewiózł nas na wyspę Ostrów Lednicki -  do skansenu – miejsca gdzie odbył  się w 966 roku Chrzest Polski. I ostatnie miejsce naszej wyprawy to Imiołki  i  Pola Lednickie a tam, Dom Jana Pawła II, skupiliśmy się również na cichej modlitwie przy Grobie Ojca Jana Góry- twórcy Lednicy  i oczywiście dotarliśmy do „Bramy Ryby- Bramy Trzeciego Tysiąclecia”.  Podobnie jak młodzież, która zgromadzi się na polach lednickich  na zjeździe LEDNICA w sobotę 01 czerwca i tradycyjnie o godzinie 24 przejdzie przez BRAMĘ,  tak i my przeszliśmy całą grupą EMERYTÓW z UJAZDU przez tą słynną bramą. Wprawdzie zrobiliśmy to o cały tydzień wcześniej, ale to przecież my starsi przedeptujemy ścieżki naszej młodzieży.

Pogoda przepiękna (była zamówiona), wycieczka przepiękna, niewyczerpująca a wręcz relaksująca a to, że się podobała wszystkim uczestnikom świadczy fakt, iż jeszcze nie wysiedli z autokaru, a już prosili prezeskę koła o zorganizowanie kolejnego, pięknego wyjazdu. I tak minął dzień. Dotarliśmy do domów przed 24.


                                                    Wiesława Jagiełło – Prezes Koła Emerytów Ujazd


Wyszukiwarka