Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Ujazd

Narodowe Święto Niepodległości 2016 w gminie Ujazd z pewnością będzie zapamiętane na długo.

"Wołyń"
Jeszcze w jego przeddzień - 10 listopada Wójt Gminy Ujazd Artur Pawlak zaprosił do Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe na projekcję filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Film trudny, straszny, poruszający, szczególnie ze względu na temat - ludobójstwo Polaków na Wołyniu w latach II wojny światowej, którą z zimną krwią zaplanowała i przeprowadziła Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) posługując się między innymi ukraińskimi sąsiadami polskich ofiar. Mając na względzie pełną salę należy ocenić tę inicjatywę za bardzo udaną.

 

 

Oficjalne uroczystości w 98. rocznicę odzyskania niepodległości

W dniu 11 listopada tradycyjnie przed południem odbyły się uroczystości upamiętnienia kolejnej, tym razem już 98. rocznicy odzyskania niepodległości po praktycznie dwóch wiekach braku suwerenności i wolności. Delegacja władz gminy, szkół, instytucji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Ujazd złożyły wieńce i kwiaty w miejscach pamięci narodowej. Kwiaty złożone zostały pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na placu jego imienia, pod pomnikiem żołnierzy 43 pp poległych w obronie Ujazdu we wrześniu 1939 r. oraz pod pomnikiem Obrońców Westerplatte i nauczycieli ze szkoły w Ujeździe poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej. Podziękowania przybyłym pomimo niesprzyjającej pogody złożył Wójt Gminy Ujazd Artur Pawlak, który, przemawiając na koniec, odniósł się zarówno do tradycji obchodzącego święta jak również do realizacji postulatu nowoczesnego patriotyzmu na gruncie gminy - Małej Ojczyzny.

 

 

Patriotyzm niejedno ma imię

Bohaterką spotkania zorganizowanego 11 listopada w GOK była łączniczka AK, sanitariuszka i żołnierz 25 pp AK dr ppłk. Halina Kępińska-Bazylewicz "Kora" . Można śmiało powiedzieć, że oczarowała licznie zgromadzoną publiczność swoimi wspomnieniami z okrutnych czasów wojny i dziesiątek lat zmagań z "bezpieką". Pięknie opowiadała o swojej niezłomnej postawie jaką wykazywała. Swoimi słowami wyraźnie wskazywała model patrioty, który wie, że Ojczyzna powinna być najważniejszym słowem w słowniku każdego Polaka. W dalszej części wieczoru młodzi artyści z zespołu Szkół w Ujeździe i Chór GOK dostarczyły wielkich wzruszeń nie tylko publiczności, ale przede wszystkim wspaniałemu gościowi.
Organizatorzy spotkania dziękują Doktor "Korze", Panu Marianowi Makowskiemu - Kustoszowi Izby Pamięci 25 pp AK w Piotrkowie Trybunalskim, Panu Pawłowi Reisingowi - redaktorowi naczelnemu czasopisma "KurieR. Kultura i Rzeczywistość", Panu Andrzejowi Wróblowi - Kierownikowi Tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Panu Michałowi Ordakowi z tegoż Archiwum. Pragniemy przypomnieć, że  Archiwum przygotowało z tej okazji wystawę unikalnych dokumentów konspiracyjnych AK z Piotrkowskiego, którą można oglądać w hallu GOK.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera