Sienkiewicz w Olszowej

3 września  w całej Polsce odbyło się zbiorowe czytanie historycznego dzieła „Quo vadis” tego wspaniałego pisarza. Nawet w Olszowej, niedużej wiosce na skraju naszej gminy, 9 września w popołudniowych, ciepłych promieniach słońca, przywołaliśmy ducha Sienkiewicza. Do wspólnego czytania Pani Alicja Walasik – nasza bibliotekarka - zaprosiła dzieci oraz dorosłych. Byłoby chyba nudne przypominanie lektur, które omawiamy w szkole, więc pomysł był taki, że zapoznamy się z trochę zapomnianymi, lecz niezwykle ciekawymi „Baśniami i legendami” mistrza. Książka ta jest podzielona na trzy części, które zawierają po kilkanaście utworów. Nie sposób przeczytać wszystkich w tak krótkim czasie, zatem wybraliśmy po kilka baśni i legend z każdej części. Z pierwszej części ”Z dawnych dziejów z dalekich krajów”  Ola Kieliszek na zmianę z Kamilem Reszką przeczytała „Dwie łąki” a Natalia Zrobek „Na Olimpie” . Z drugiej części „Polska dola i niedola”  Wiktoria Bocianowska z babcią Elżbietą Heleniak „Jak się Pan Lubomirski nawrócił…”, „Legendę żeglarską” Gosia Zrobek, krótką bajkę „H.K.T.” Bartek Plich  a „Płomyk” Małgorzata Karazim.  Z ostatniej części, „Z krainy baśni”, Wiola Jasińska odczytała „Bajkę”, a „Sabałową bajkę” Katarzyna Woźniak. W kolejnym duecie babcia-wnuczka piękną krótką baśń „U bram raju” wygłosiły Zofia Błaszczyk i Ola Feja a na zakończenia Małgorzata Pilarska „Czy ci najmilszy?”. Należy jeszcze dodać, że w spotkaniu uczestniczył nasz sołtys Pan Wojciech Żygota, który rozpoczął czytanie.

Pani Alicja wybrała  baśnie krótkie ale niosące wiele treści i napisane prostym językiem, toteż czytało nam się łatwo a zdarzało się, że nawet najmłodsi siedzieli zasłuchani. Myślę, że to był dobrze wspólnie spędzony czas, z którego każdy zostawił w sercu coś dla siebie

W tak poetycko-epickim nastroju spędziliśmy chyba już ostatni letni wieczór w naszej wiejskiej altance. Miejmy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie czytając równie ciekawe dzieła polskiej literatury. Być może ktoś dzięki tej akcji sięgnie po inne utwory znajdujące się w naszej bibliotece?

Natalia Zrobek
Olszowa

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera