Dożynki gminne w Ujeździe

W niedzielę 28 sierpnia na placu przy Świetlicy Wiejskiej w Bukowie po raz dwunasty odbyły się dożynki pod hasłem "Święto Plonów 2016 w Gminie Ujazd".
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej, którą celebrował proboszcz ks. kan. Bogumił Bylinka. Po mszy miała miejsce część obrzędowa dożynek, tradycyjnie silnie oparta na tradycjach ludowych. Podobnie jak w poprzednich latach ciężar artystyczny wzięły na siebie lokalne zespoły ludowe - Łucy-Babki i Zespół Śpiewaczy Skrzynkowianki. Po raz pierwszy natomiast scenariusz i reżyseria należały do młodej liderki Łucy-Babek Magdaleny Pawlik, instruktorki GOK. Swój udział w elementach obrzędu miały również dwa inne zespoły ludowe - Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Niewiadów" oraz Grupa Obrzędowa GOK. Dożynkowy chleb wręczyli Wójtowi Gminy Ujazd tegoroczni starostowie: Honorata Wołowska i Czesław Biedrzycki. Wójt dziękował rolnikom za ten chleb, którym podzielił się następnie z uczestnikami dożynek. Dziękował za całoroczny trud i podkreślał rangę pracy tych, którzy dbają o dostatek nas wszystkich. Dożynkowe wieńce otrzymali: Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, w imieniu którego odebrał go Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Arkadiusz Gajewski. Wieniec przygotowało sołectwo Sangrodz. Ks. kan. Bogumił Bylinka otrzymał wieniec z rąk przedstawicieli sołectwa Ujazd a wójt Artur Pawlak od sołectwa Buków. Piękna część wieńcowa pełna była elementów tradycyjnych. Zgodnie z obyczajem wieńce zostały ośpiewane, obtańczone. Potem rozpoczęła się biesiada przy stołach sołeckich i zabawa. Warto również wspomnieć, że po raz kolejny wójt Artur Pawlak i Przewodniczący Rady Gminy Piotr Zimny wręczyli nagrodę wyróżniającemu się sołectwu. Tym razem nagrodę w wysokości 5.000 zł w imieniu sołectwa Ojrzanów odebrała jego sołtys Jolanta Ronek.
W części rozrywkowej półgodzinny koncert dała orkiestra dęta OSP w Ujeździe. Po nich na scenie wystąpił Chór GOK w Ujeździe oraz lokalni młodzi artyści: Katarzyna Piwowarska, Patrycja Rój i Kornelia Sobczak. Duży entuzjazm wzbudził występ zespołu tanecznego "Ale o co chodzi" z Zespołu Szkół w Ujeździe i zumba pod kierunkiem instruktorek "ZOla", które zapowiadają już powrót we wrześniu zajęć do GOK w Ujeździe. Do tańca grał lokalny zespół "Power Dance" a jako gwiazdy wieczoru bawił publiczność zespół MEGA DANCE.
Organizatorzy dziękują za wsparcie imprezy wszystkim osobom i instytucjom a w szczególności sponsorom: firmom EUROBOX Polska z o.o., "KOSTKA" Marusik, GLADIO, JUPI-CAR wypożyczalnia samochodów, Powiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Tomaszowie Mazowieckim. 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera