Piknik historyczny w GOK

Wczoraj po południu w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe odbył się piknik historyczny związany z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Jego tytuł to "Drzwi do prze(y)szłości" ponieważ nie tylko miał dać odpowiedź jak było kiedyś, ale również wskazywał na znaczenie dla współczesności wydarzeń, które miały miejsce za czasów panowania Mieszka I.

Na wstępie chór GOK zaśpiewał jedną z najstarszych polskich pieśni - "Bogurodzicę". Potem instruktor GOK Jarosław Cielebon, z wykształcenia historyk średniowiecza, przekazał w formie gawędy solidną dawkę historii znanej i nieznanej o początkach chrześcijaństwa w Polsce.

Następnie zmęczonym uczestnikom zaproponowano oddech na świeżym powietrzu, czyli spotkanie z przedstawicielami grupy "Geniusz" Kreatywna Edukacja i podróż 1050 lat wstecz. Było mielenie przy pomocy żaren , samodzielne wykonywanie podpłomyków (z pomocą instruktorek oraz dyrektor GOK Katarzyny Rutkowskiej-Bernackiej), lepienie naczyń glinianych metodami z czasów pierwszych Piastów. Do tego doszło malowanie inspirowane scenami z Drzwi Gnieźnieńskich, czyli "komiksu" na temat życia i śmierci świętego Wojciecha pod opieką instruktorki GOK Magdaleny Sęk.

Było ciepło, słonecznie, naprawdę pełny (pożyteczny!) relaks.
Tak w sposób nieszablonowy swój finał miały gminne obchody rocznicy Chrztu Mieszka I.

 

 

21
marca czwartek
imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera