Na spotkaniu flażolecistów

W sobotę 2 kwietnia  Bazylikę Archikatedralną w Poznaniu po brzegi wypełnili młodzi flażoleciści, zajmując miejsca w ławkach, w bocznych kaplicach, na posadzce prezbiterium, a nawet wokół ołtarza. Zebrało się 1.700 dzieci z 77 placówek  województw wielkopolskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego, aby uczcić 1050. rocznicę Chrztu Polski. Województwo łódzkie, obok dwóch szkół z Łodzi, reprezentowała grupa flażolecistów  z kl. III i II Zespołu Szkół w Osiedlu Niewiadów,  przygotowana do występu przez  Marię Motyl. W trakcie nabożeństwa słowa, które poprowadził bp Damian Bryl, wspólnie grane były na flażoletach pieśni religijne i patriotyczne. Każdy uczestnik spotkania otrzymał specjalnie przygotowany na tę okazję śpiewnik. 
Po nabożeństwie wszyscy grający spotkali się na placu katedralnym, gdzie przy akompaniamencie Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, zagrali m.in. najstarszą zachowaną pieśń żołnierską ,,Idzie żołnierz borem lasem”, a także średniowieczne melodie. 
Po wspólnym muzykowaniu uczniowie naszej szkoły, wraz z opiekunami, wybrali się na spacer po  Rynku Starego Miasta w Poznaniu.

LINK DO FILMU!!!

Flażolet to prosty instrument dęty w formie piszczałki. W XVI wieku narodził się we Francji, Anglii i Niemczech. W XVIII i XIX w. zyskał wielką popularność w Polsce i wtedy powstała nazwa „flecik polski”. Od  lat dziewięćdziesiątych znów cieszy się popularnością, zwłaszcza w wielkopolskich szkołach.

 

 

21
marca czwartek
imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera