1939-1945. Piotrków-Tomaszów Ujazd

Dziś po południu w GOK miała miejsce promocja publikacji "Obrazy września.Region i społeczeństwo w czasie II wojny światowej". Książka składa się z kilku artykułów dtyczących w dużej mierze tematyki związanej z naszym regionem. Trzy spośród rozdziałów dotyczą dzisiejszej gminy Ujazd! Jak można było wywnioskować z wielkiego zainteresowania wśród zawodowych historyków i archiwistów oraz rzeszy miłośników lokalnej historii, będzie to ważne uzupełnienie wiedzy o tym, co zdarzyło się już ponad siedemdziesiąt lat temu właśnie TUTAJ.
Na spotkanie oprócz autorów książki na czele z jej redaktorem dr Andrzejem Wróblem przybyła silna reprezentacja Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb. dr Tomaszem Matuszakiem.
Był wójt Artur Pawlak, radni powiatowi Paweł Piwowarski i Dariusz Misztal oraz ci, których relacje z września '39 znalazły się w jednym z rozdziałów.
W drugiej części spotkania oglądaliśmy pierwszą produkcję filmową ("Bo ta, co nie zginęła. ..1945 r.") autorstwa Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb. przy udziale Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Batalion Tomaszów". Jej tematem były dramatyczne i tragiczne okoliczności walki (również zbrojnej) o władzę w latach 1945 - 1946. Całość uzupełniła wystawa poświęcona temu samemu tematowi.
Wzruszające, piękne spotkanie i olbrzymia kolejka po autografy autorów. To na razie tyle. Resztę obejrzyjcie w naszej fotorelacji.

 

 

 

21
marca czwartek
imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera