200 lat Konstytucji Królestwa Polskiego

20151127_135446.jpeg                                            20151127_135558.jpeg

Dzień 27 listopada 2015 r. był dniem wyjątkowym w Szkole w Osiedlu Niewiadów i to nie tylko z powodu zabawy andrzejkowej, z punktu widzenia uczniów na pewno ważnej. 

Mieliśmy zaszczyt i niewątpliwie szczęście obchodzić centralne uroczystości, związane z 200 rocznicą nadania Konstytucji Królestwa Polskiego. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Gmin Południowo – Zachodniego Mazowsza i jego przewodniczącego P. Grzegorza Świetlika obchody nabrały ogólnokrajowego znaczenia. Serie wykładów, konferencji, dyskusji i wystaw zakończyła uroczystość w Zespole Szkół w Osiedlu Niewiadów. Konstytucja, jak to w historii bywa, miała oblicze niejednoznaczne, bowiem została nadana przez cesarza Rosji, tytułowanego królem Polski Aleksandra I. Zaliczana do najbardziej liberalnych w ówczesnej Europie, dająca Polakom ważne przywileje: walutę, banki, niezawisłe sądownictwo, prawo używania języka polskiego w życiu publicznym, własną armię oraz podstawowe prawa obywatelskie. Król podpisał konstytucję 27 listopada 1815 r. Czy zatem prawa obywateli polskich kosztem ograniczonej suwerenności były przejawem politycznego patriotyzmu i czy drogi do wolności, wiodąca przez trudne i skomplikowane zabiegi polityczne były gorsze niż przelana za wolność krew? Na to pytanie miała przynajmniej w części odpowiedzieć konferencja w naszej szkole. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Ujazd pan Artur Pawlak, Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego pani Zofia Szymańska, Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Tomaszowskiego pani Beata Stańczyk, przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Południowo – Zachodniego Mazowsza, państwo: Grzegorz Świetlik, Sławomir Socha, Zenon Chojnacki, Bożena Małagocka oraz młodzież gimnazjalna Zespołu Szkół w Osiedlu Niewiadów.
Uroczystość rozpoczęli uczniowie, którzy zaprezentowali swoje umiejętności interpretacji poezji romantycznej w programie poetyckim, wyreżyserowanym przez panią Bożenę Małagocką. Chwilę potem, wykład z prezentacją multimedialną wygłosił pan Grzegorz Świetlik, uświadamiając podłoże polityczne powstania Konstytucji, Jej znaczenie i ocenę historyczną. Wójt Gminy Ujazd pan Artur Pawlak wraz z panią Prezydent Zofią Szumańską odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą 200-leciu Powstania Konstytucji oraz otworzyli okolicznościową wystawę pamiątek z czasów Królestwa Polskiego. 
W trakcie kuluarowych rozmów goście z Tomaszowa Mazowieckiego zwiedzili szkołę, oceniając jej wygląd i wyposażenie niezwykle wysoko. Pani Prezydent podkreśliła żywe zainteresowanie historią Polski przez uczniów szkoły. Pani Naczelnik zwróciła uwagę na bardzo duże umiejętności aktorskie młodzieży. Niemal wszyscy uczestnicy spotkania podkreślili jego wagę i znaczenie, szczególnie przez pryzmat wychowania patriotycznego młodzieży.
27 listopada 2015r. był niezwykle udany. Dokładnie (co do dnia) 200 lat po, mogliśmy wszyscy przeżyć nadanie Konstytucji Królestwa Polskiego, a potem pozostała zabawa i mało naukowe wróżenie z fusów. Ale młodzież jak zawsze nie zawiodła i zasłużyła…

Jarosław Kaczorowski
Dyrektor Zespołu Szkół
W Osiedlu Niewiadów

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera