Andrzejki w Olszowie

„Niech wieczór ten obieca nam
dni piękne i los nowy”

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Tego dnia zgodnie z tradycją św. Andrzej za pomocą wróżb, uchyla rąbka tajemnicy, chcącym poznać swoją przyszłość. A wróżby w ten wieczór mają szczególną moc sprawczą.
By tradycji stało się zadość, 28 listopada w świetlicy w Olszowej, odbyła się zabawa andrzejkowa. Nastrojowa muzyka, czarodziejskie dekoracje i krótkie przedstawienie  wprowadziły uczestników zabawy w świat czarów i magii.
Po takim wstępie nie pozostało nic innego jak zacząć bawić się i przepowiadać przyszłość na różne sposoby. Aby wróżby były pomyślne i spełniły się, należało złożyć dary -do czarodziejskiej miski z wodą wrzucić grosik, wypowiadając przy ty stosowne zaklęcie. 
Wróżki miały ręce pełne roboty, bo wróżb było dużo i każde dziecko, duże i małe chciało znaleźć odpowiedź na pytanie „co mnie czeka w przyszłości?”
 Tak więc był „czarodziejski kapelusz” z losami przepowiadającymi przyszłość, „magiczne serca”, przy pomocy których  można było poznać imię  wybranka, jego charakter i zawód.
Tradycyjna wróżba przekładanie buta z lewej nogi, wskazała kto pierwszy wyjdzie za mąż. Zrywając liść z „drzewka szczęścia”, wróżący dowiedzieli się ile będą mieć potomstwa i kiedy ożenią się czy wyjdą za mąż. Nie mogło zabraknąć ”tajemnych rekwizytów”: obrączki, różańca, monety czy książki. Była „Księga prawdy” jako, że odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań należy też szukać w książce- skarbcu wiedzy i myśli.
Jednak najwięcej emocji było przy laniu wosku przez dziurkę od klucza. Wróżki miały naprawdę niełatwe zadanie aby z kształtu powstałych figur odgadnąć najbliższą przyszłość. 
Pokusie spotkania z wróżkami i poznania przyszłości nie oparł się sołtys Pan Wojciech Żygota. Wszystkim było miło, że tak wspaniale się z nami bawił.
Oczywiście oprócz wróżb była zabawa przy muzyce i konkursy. Dzieci dzielnie walczyły 
o nagrody, bawiąc się przy tym znakomicie.
Był to wieczór dobrej zabawy, pełen tajemnic i niespodzianek. Chociaż na wróżby andrzejkowe należy spojrzeć z przymrużeniem oka, to z pewnością każdy z niecierpliwością będzie czekał na następne „Andrzejki”.
Organizatorzy spotkania: Gminna Biblioteka Publiczna- Filia w Olszowej oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Olszowej, serdecznie dziękują zespołowi „Lokata” za oprawę muzyczną wieczoru a rodzicom, za pomoc w przygotowaniu poczęstunku.

Alicja Walasik
Gminna Biblioteka Publiczna w Ujeździe
Filia  w Olszowie

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera