Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

 

 

Przed południem, zgodnie z wieloletnią tradycją, miały miejsce oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości. O godzinie 8.30 Wójt Gminy Ujazd Artur Pawlak, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Zimny, delegacje szkół, przedszkoli, związków i stowarzyszeń działających na terenie gminy, złozyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Następnie pochód prowadzony przez strażaków i orkiestrę dętą OSP Ujazd przemaszerował ulicami Ujazdu. O godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. kan. Bogumiła Bylinkę, proboszcza parafii w Ujeździe. Po mszy zebrani przeszli na cmentarz, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy 43 pp, którzy polegli w obronie Ujazdu we wrześniu 1939 r. Ta część uroczystości zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Obrońców Westerplatte i nauczycieli poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

 

 

Po południu w Gminnym Ośrodku Kultury miała miejsce "część artystyczna" uroczystości. Na wstępie, Grzegorz Świetlik, Prezes Honorowy Stowarzyszenia Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza, wygłosił krótki wykład na temat dróg, jakimi Polacy dążyli do niepodległości w latach 1914-18 i jak kształtowały się podstawy polskiej państwowości. Przedszkola w Ujeździe i Osiedlu Niewiadów przygotowały "patriotyczne" układy taneczne. Młodzież ze szkoły w Osiedlu Niewiadów zaprezentowała kilkunastominutowy program składający się z wierszy, piosenek i dwóch prezentacji filmowych dotyczących niepodległości i gotowości do poniesienia ofiary za Ojczyznę.
Najważniejszym punktem był jednak koncert pieśni i piosenek patriotycznych śpiewanych przez chór GOK pod batutą Zdzisława Odrobiny. Publiczność miała okazję usłyszeć takie pieśni-legendy jak: Marsz Pierwszej Brygady, Ostatni mazur, Piechota, O mój rozmarynie i te trochę mniej znane: Marszałku, czy Modlitwa obozowa. Wykonawcy zaprosili w pewnym momencie do śpiewania słuchaczy i już wspólnie, przy muzyce, którą na akordeonie grał Zdzisław Odrobina cała sala śpiewała: Przybyli ułani pod okienko, Białe róże, Pierwszą kadrową, Wojenko, wojenko, oraz Ułani, ułani.

21
marca czwartek
imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera