Strój ludowy - barwna kronika regionu

W piątek 9 października w Gminnym Ośrodku Kultury otwarta została wystawa „Strój Ludowy – barwna kronika regionu”. Zorganizowana została z inicjatywy pracującej w GOK miłośniczki kultury ludowej - Magdaleny Pawlik wspólnie przez GOK i Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Maz., które objęło opiekę merytoryczną nad ekspozycją. Tematem była barwna przeszłość wsi dzisiejszej gminy Ujazd – głownie kobiet chodzących w wełniakach, zapaskach, rzadziej - zdobionych gorsetach przy okazji uroczystości kościelnych, świeckich i rodzinnych.
Ekspozycja uwydatnia bogactwo prostego, kobiecego stroju ludowego noszonego przez mieszkanki Ujazdu i najbliższych okolic regionu brzezińskiego. Właśnie w tym regionie etnograficznym, a nie w piotrkowskim, umiejscowione są wsie gminy Ujazd.
Ekspozycja ukazuje wersje i zestawy ubiorów charakterystyczne dla różnych okazji, od bardziej codziennych, zakładanych choćby na zabawę wiejską, po uroczyste – noszone na procesjach, odpustach, dożynkach i weselach.
Ciekawostką wystawy jest to że wśród kolorowych pasiaków, których barwy wynikały ze związku człowieka z naturą, znajdują się także lokalne – jednobarwne, fioletowe i granatowe, noszone w czasie żałoby przez mamy, babcie i prababcie.
Można również podziwiać mnóstwo ozdobnych korali, chust, trzewików, ale i bogactwo tkanin dekoracyjno użytkowych powszechnie używanych jeszcze pół wieku temu – mianowicie kilimów, chodników.
Aby podkreślić kontekst etnograficzny ekspozycji na wystawie zaprezentowano również łóżko paradne, kołowrotki, żelazka na duszę, a nawet oryginalny warsztat tkacki z lat dwudziestych XX w.
Warto zaznaczyć, że wystawa „Strój ludowy – barwna kronika regionu” jest dziełem lokalnej i instytucjonalnej współpracy wielu osób. Bazą wystawy są eksponaty wypożyczone od mieszkańców takich miejscowości jak: Ciosny, Dębniak, Osiedle Niewiadów, Lipianki, Buków, Skrzynki, Aleksandrów, Tobiasze, Wykno, Przesiadłów, Zaosie, Ujazd. Ekspozycję wzbogaca spory zbiór materiałów pochodzących z gminy Ujazd, a będących obecnie w posiadaniu Muzeum im. hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Opiekę merytoryczną nad poprawnością wystawy objął Michał Pająk, który w dniu otwarcia wygłosił wykład „Przemiany strojów ludowych w gminie Ujazd na obszarze regionu brzezińskiego”. Artystyczne tło stanowiła muzyka laureata kazimierskiej „Baszty” i nagrody im. Kolberga – Eugeniusza Rebzdy, pieśni ludowe również nagradzanej w Kazimierzu Ireny Heleniak i wiersze lokalnej, ale również zdobywającej nagrody w konkursach recytatorskich poetki ludowej Stanisławy Latochy.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera