Dożynki Gminne 2015

Za nami są już Dożynki Gminne - Święto Plonów 2015.

Tym razem nie odbyły się one w parku przy pałacu w Ujeździe, ale w świetlicy wiejskiej w Zaosiu. Wójt Artur Pawlak podkreślał, że jest to odzwierciedlenie filozofii swoistej decentralizacji gminy i pokazanie, że gmina to nie tylko Ujazd.
Tradycyjnie uroczystość korowodem weszła na plac dożynkowy, gdzie ks. kan. Bogumił Bylinka uroczyście celebrował mszę świętą w intencji rolników i poświęcił przyniesione w korowodzie wieńce i chleby dożynkowe.
Starostami dożynkowymi byli w tym roku: Justyna Błoch i Sylwester Gabryszewski. Wręczyli oni dożynkowy bochen chleba Wójtowi Gminy Ujazd Arturowi Pawlakowi i następnie razem z nim podzielili chleb między wszystkich obecnych. Dorodne wieńce dożynkowe, symbol zakończonych żniw, na ręce ks. proboszcza Bogumiła Bylinki złożyła delegacja Ujazdu a wójt Artur Pawlak dziękował za wieniec mieszkańcom Skrzynek. Lokalne zespoły ludowe: Łucy-Babki i Skrzynkowianki ośpiewały i obtańczyły wieńce oraz śpiewały piosenki o tematyce żniwnej i dożynkowej. Przy okazji wręczono wianki i wiązanki licznej rzeszy przyjaciół gminy, których nie brakuje nie tylko na terenie gminy Ujazd, ale również w strukturach powiatowych, wojewódzkichjak również wśród Posłów na Sejm RP. Uhonorowani dziękowali za wyróżnienie, składali rolnikom najlepsze życzenia i zapewniali o dalszym wsparciu.

Wójt i Przewodniczący Rady Gminy Piotr Zimny nagrodzili rónież sołtyski dwu skłóconych ze sobą sołectw Alinę Ścibiorek (Łominy) i Reginę Nawrocką-Zając (Bronisławów-Marszew) i niemalże fredrowską zgodę ngrodzili odpowiednią statuetką i nagrodą dla każdego z nich po 3 tys. zł.

W dalszej części sołtys Zaosia Sławomir Ostrowski, z wykształcenia historyk, przedstawił obszerną historię Zaosia sięgającą XIII w. Sołtys Tomasz Sobczak podsumował i wręczył nagrody w ogłoszonym kilka miesięcy temu konkursie „Najładniejsza Posesja sołectwa Ujazd”. Wyniki kształtowały się następująco:
I miejsce - Urszula Dąbrówka (Pl. Kościuszki), II miejsce - Ryszarda Tomczyk (ul. Tomaszowska), III miejsce - Krystyna Błażejewska (ul. Słoneczna), IV miejsce - Stanisław Opulski (ul. 11-go Listopada), V miejsce - Hanna Karlińska (ul. Wolborska). Wyróżnienia otrzymali: Elżbieta Kabzińska (ul. Tomaszowska), Andrzej Chojka (ul. Wolborska), Anna Owczarek (ul. Zagajnikowa). Nagrodzonym dyplomy i nagrody wręczał wójt Artur Pawlak oraz organizator konkursu - sołtys Tomasz Sobczak.

Później były już występy artystyczne, gorąco przyjmowane przez licznie zgromadzonych gości. Swój repertuar zaprezentował chór GOK w Ujeździe i orkiestra dęta OSP Ujazd. Jeżeli dodamy do tego krótki koncert dwóch młodych, ale już doświadczonych i utytułowanych wykonawczyń: Katarzyny Piwowarskiej i Klaudii Kościstej, to obraz sceny tego dnia będzie prawie pełny. Prawie, ponieważ przez kilka ostatnich godzin, do samej północy wszyscy bawili się z towarzyszeniem miejscowego zespołu VENUS.

Poza tym było wszystko, co kojarzy się z dożynkami: stoiska pełne lokalnych przysmaków, kolorowe stroje, miejsca zabawy dla dzieci i rozrywki, czy po prostu biesiadowania dla tych starszych. I, co najważniejsze, uśmiechy zadowolenia na zdecydowanej większości twarzy.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera