Dziesięciolecie zespołu Skrzynkowianki

Zespół śpiewaczy Skrzynkowianki istnieje już 10 lat. Powołał go w 2005 roku przewodniczący Koła Emerytów i Rencistów Kazimierz Wojewódzki z Zofia Gawrońską, ówczesnym skarbnikiem koła.
Początkowo zgłosiło się kilka kandydatek. Po każdej próbie przybywały następne aż do 22 pań. Po paru wspólnych zajęciach przyjęły nazwę „Skrzynkowianki”. Dzisiaj śpiewa w nim dwanaście pań. Do niedawna wiernie akompaniował im Dariusz Czerwiński znany w powiecie harmonista, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe. Niestety, zmarł w maju tego roku. Obecnie zespołowi akompaniuje Mirosław Zieliński. Na uroczystości jubileuszowej towarzyszył mu Roman Wojciechowski, znakomity skrzypek, dwukrotny zdobywca "Baszty" w Kazimierezu Dolnym (jako jedyny artysta w 49-letniej historii tej nagrody!) oraz wybijająca rytm na bębenku Magdalena Pawlik z GOK. Na spotkaniu wspominano również lokalną poetkę Barbarę Szczygieł, matkę chrzestną zespołu i autorkę tekstów wielu piosenek śpiewanych przez Skrzynkowianki do dziś.
W świetlicy stojącej na rozstaju dróg spotykają się przynajmniej raz w tygodniu. Pierwszy raz „Skrzynkowianki” pokazały swoje umiejętności na dożynkach gminnych w Ciosnach w 2005r.  Duża widownia przyjęła je bardzo ciepło. Uczestniczyły już w różnych uroczystościach Pojawiły się na kolejnych dożynkach. Koncertowały w Tomaszowie na powiatowym spotkaniu emerytów i rencistów. Występują na imprezach gminnych. Niedawno jako grupa wieńcowa gminy Ujazd uczestniczyły w dożynkach Spalskich.
Ich umiejętności dostrzegła posłanka Elżbieta Radziszewska i deputowany do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski. Dlatego tez zespół „Skrzynkowianki” został zaproszony do udziału w dożynkach sejmowych, które odbyły się w Warszawie.
Celem zespołu jest godne reprezentowanie i promowanie gminy Ujazd, poprzez uczestnictwo we wszystkich świętach, imprezach organizowanych na terenie gminy, powiatu i nie tylko.
Priorytetem jest zaszczepienie bakcyla ludowości w młodym pokoleniu, poprzez aktywne włączanie dzieci i młodzieży do pracy w zespole, kultywowanie tradycji ludowych. 

Na czwartkowe spotkanie na zaproszenie kierującej aktualnie zespołem Haliny Haliniak przybył Wójt Gminy Ujazd Artur Pawlak, Przewodniczący Rady Gminy Ujazd Piotr Zimny, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Ujazd Agnieszka Sitarek, kierująca Łucy-Babkami Jadwiga Kolasińska, sponsorzy i przyjaciele zespołu, oraz kilka pań, które w przeszłości śpiewały w zespole. Wójt i przewodniczący składali jubilatkom życzenia zdrowia i dalszej owocnej pracy scenicznej. Wójt wręczył Halinie Haliniak pamiątkowy puchar i ogłosił, że w najbliższym czasie zakupi na rzecz zespołu nowe bluzki. Jednocześnie zapewnił, że trwają prace nad projektem remontu Domu Kultury w Skrzynkach i w najbliższych latach na pewno zostanie on zrealizowany. Wójt oraz przewodniczący informowali również, że planowana jest budowa kanalizacji w Skrzynkach i w najbliższym czasie będzie to w tej miejscowości inwestycja priorytetowa.

Jak przystało na jubileusz, był szampan i toasty a zwieńczeniem całości - piękny tort, który zachwycił smakiem i wyglądem. 10 lat to ładna liczba, ale liczymy paniom znacznie więcej, łacznie ze śpiewanym kilkakrotnie - 100 lat!

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera