Spotkanie z garncarzem

Pan Ryszard Arkuszyński zajmuje się garncarstwem od zawsze a nawet dłużej. Pochodzi bowiem z rodziny, która trudni się tym szlachetnym i pięknym rzemiosłem już przynajmniej od 1620 roku. Sam artysta przyznaje, że był bliski zamknięcia swojego warsztatu, ale syn Jarosław namówił go do przekształcenia skromnej pracowni w warsztat z prawdziwego znaczenia. dzisiaj jest jednym z najpoważniejszych twórców w Polsce.
To już druga wizyta pana Ryszarda w GOK. Swoje warsztaty zaczął od gawędy na temat sztuki garncarskiej i swojego spojrzenia na to, jak ożywić kawałek kleistej masy. Nie jest to jednak długi wykład, ale szybko przechodzi do praktyki. Zaprasza do siebie młodszych i starszych widzów i... do roboty! W krótkim czasie na stole stają dzbany, misy, kubki i oryginalne gliniane skarbonki. Robi to tym większe wrażenie, że jest w tym duża część pracy samych oglądających a swoje dzieło mogą zabrać po warsztatach do domu i postawić na półce.
Na pewno pan Ryszard Arkuszyński przyjedzie do GOK niejeden raz, bo zawsze jest tutaj z wielką radością (zresztą z wzajemnością).

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera