Wizyta grupy młodzieży z Białorusi

DSC00235.jpeg DSC00240.jpeg DSC00253.jpeg DSC00317.jpeg DSC00331.jpeg DSC00371.jpeg z lidy.jpeg

W dniach 13-19 lipca przebywała w naszym regionie na wypoczynku wakacyjnym grupa młodzieży z Lidy (Białoruś) pod kierownictwem Heleny Gotówko i Żanny Najmowicz Młodzież spędzała u nas  tydzień wakacji w ramach współpracy międzynarodowej realizowanej przez szkołę w Niewiadowie. Zespół Szkół w Osiedlu Niewiadów posiada umowę o współpracy ze Szkołą Polską działającą przy Polskim Domu w Lidzie. W ramach projektu realizowanego przez samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza przedsięwzięcie odbywało się przy partnerskim udziale Stowarzyszenia, reprezentowanego przez Grzegorza Świetlika Wójta Gminy Ujazd Artura Pawlaka, Rady Gminy Ujazd oraz dyrektora Zespołu Szkół Osiedlu Niewiadów Jarosława Kaczorowskiego. We wtorek młodzież z Lidy po powitaniu przez dyrektora szkoły została zakwaterowana w salach szkoły po czym odbyły się pierwsze spotkania robocze z nauczycielami i grupą harcerzy z drużyny działającej przy Zespole Szkół w Niewiadowie.
W poniedziałek miała miejsce pierwsza wycieczka po naszym regionie. Młodzież zwiedzała Skansen Rzeki Pilicy, Zespół Grot Nagórzyckich  oraz walory turystyczno przyrodnicze okolic Zalewu Sulejowskiego. Po południu grupa w miejscu zakwaterowania uczestniczyła w zajęciach sportowych. W Zespole Szkół w Niewiadowie zorganizowane zostały ponadto spotkania wieczorne z harcerzami. W dniu następnym zorganizowana została całodzienna wycieczka do Łęczycy i Łodzi. W Łęczycy młodzież została przyjęta przez władze starostwa łęczyckiego, w imieniu gospodarzy grupę powitała wicestarosta powiatu Krystyna Pawlak. Następnie odbyła się wycieczka po mieście wyjazd i zwiedzanie historycznej kolegiaty w Tumie oraz Skansenu Ziemi Łęczyckiej. Tutaj dla młodzieży zorganizowane zostały praktyczne warsztaty, podczas których wykonywano tradycyjne łęczyckie wycinanki. W godzinach popołudniowych młodzież zwiedzała zespół Łódzkiej Manufaktury.  W Czwartek przed południem młodzież zapoznała się z technologią produkcji szkła przemysłowego w Hucie Euroglas a po południu zorganizowana została wycieczka do parku „Mikrokosmos”. Po zakończeniu zwiedzania młodzież z Lidy została przyjęta przez władze gminy Ujazd – przewodniczącego rady Piotra Zimnego, zastępcę wójta Beatę Potemską oraz skarbnika p. Dominikę Mariańską. W spotkaniu uczestniczyli również radni gminy i przedstawiciele władz Stowarzyszenia Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza . W godzinach popołudniowych wspólne spotkanie przy ognisku dla wszystkich uczestników przygotowały władze Budziszewic.. Podczas wieczornicy goszcząca młodzież zaprezentowała swój program artystyczny. Piątek był kolejnym dniem zwiedzania naszego regionu. W tym dniu zorganizowana została wycieczka do Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale i do Inowłodza. W sobotę przed południem zorganizowane zostały gry i zabawy w Szkole w Niewiadowie, po południu odbyło się kolejne spotkanie młodzieży z Lidy z grupą harcerzy. Przy wspólnym ognisku Dyrektor szkoły Jarosław Kaczorowski podziękował za przyjęcie zaproszenia podsumował przebieg spotkań i zaprosił młodzież do ponownego przyjazdu na wakacje w roku następnym. W niedzielę rano grupa z Lidy po śniadaniu i oficjalnym zakończeniu spotkań wakacyjnych udała się w drogę powrotną.
Zakładamy, że przyszłym roku 2016, w trakcie wakacji młodzież Zespołu Szkół w Osiedlu Niewiadów pojedzie na kilkudniowy pobyt do Szkoły przy Domu Polskim w Lidzie, a uczniowie z Lidy będą gościć u nas.
Warto wspierać, pomagać naszym rodakom na Białorusi, bowiem poczucie ich narodowej, polskiej przynależności jest wyjątkowe, a tym samym są najlepszymi z możliwych ambasadorami języka i kultury polskiej za naszą wschodnią granicą.

23
marca sobota
imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera