Uczniowie z wizytą w Londynie

Pałac Buckingham.jpeg

W dniu 9 maja 2015 roku uczniowie z Zespołu Szkół w Ujeździe oraz Niewiadowie wyjechali na czterodniową wycieczkę do Londynu. Wyruszyliśmy z warszawskiego Okęcia, gdzie spotkaliśmy się z pilotem wycieczki. Podróż była ciekawa i emocjonująca już od pierwszych chwil, gdyż pierwszy w życiu lot samolotem, dla większości uczestników był nie lada atrakcją. Po dwugodzinnym, spokojnym rejsie, wylądowaliśmy na lotnisku w Luton, skąd autokarem dotarliśmy do centrum słynnego City of London.  
Jadąc do centrum miasta czuliśmy się trochę dziwnie – tak jakbyśmy całą drogę jechali pod prąd. Charakterystyczne oznakowania ulic, brytyjskie czarne taksówki i czerwone autobusy, specyficzne konstrukcje domów w szeregowych zabudowaniach, wszystko to nadawało wyjątkowego klimatu miejscu, w którym się znaleźliśmy.
Pierwszym punktem wyprawy do stolicy Anglii, był południk zerowy w dzielnicy Greenwich oraz muzea znajdujące się tuż przy nim. Jako że miejsce to jest dość wysoko położone, można stamtąd podziwiać piękną panoramę miasta. Kolejnym miejscem zwiedzania była znana na całym świecie katedra St. Paul Cathedral, dalej spacer po Millennium Bridge, a po nim czekał nas jeszcze niesamowity rejs statkiem po Tamizie, w trakcie którego zobaczyliśmy Tower Bridge, skarbiec Królowej Elżbiety II oraz znak rozpoznawczy Londynu, czyli Big Ben. Jeżdżąc ulicami stolicy Anglii, nie dało się nie zauważyć najwyższego budynku w Europie – The Shard. 
Po całym dniu zwiedzania, nareszcie udaliśmy się na miejsce, gdzie mieliśmy się spotkać z rodzinami, u których nocowaliśmy. Wieczór służył do ogólnego zapoznania się oraz sprawdzenia naszych umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Każdy z nas się tego obawiał, ale jak się okazało, każdy z uczestników radził sobie świetnie z komunikacją w języku angielskim, a nasi opiekunowie, czyli Pani Paulina Pryczek i Pan Damian Karzatka, byli z nas dumni i nie musieli się za nas wstydzić. W głębi duszy wszyscy myśleliśmy sobie, że lata nauki języka angielskiego w szkole nie poszły na marne i wreszcie możemy wykorzystać swoje umiejętności w praktyce. Cenne i jakże motywujące doświadczenie.
Następny dzień był równie ciekawy jak pierwszy. Wszyscy spotkaliśmy się na miejscu zbiórki i na piechotę doszliśmy do dworca, z którego dojechaliśmy pociągiem do Victoria Station. Główną atrakcją tego dnia był Buckingham Palace, w którym mieszka królowa Elżbieta II. Mieliśmy niewiarygodne szczęście, bo tego dnia odbywała się w Londynie parada z okazji VE-Day – święta upamiętniającego zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. W paradzie uczestniczyli książę Karol oraz księżna Kamila, którym machaliśmy, kiedy przejeżdżali eskortowani przez policję znaną aleją The Mall przed pałacem Buckingham. Po tym emocjonującym poranku udaliśmy się do The National Gallery, w której udało nam się zobaczyć najsłynniejszy obraz Vincenta Van Gogha – „Słoneczniki”. Obowiązkową atrakcją w Londynie jest oczywiście London Eye, czyli stupięćdziesięciometrowy diabelski młyn. Widoki, które ujrzeliśmy, zaparły nam dech w piersiach. W najwyższym punkcie dało się zauważyć prawie cały Londyn, po obu stronach Tamizy. 
Trzeciego dnia wycieczki południe spędziliśmy w Oxfordzie, mieście, gdzie znajdują się jedne z najlepszych uniwersytetów świata. Dodatkową atrakcją było miejsce, gdzie kręcono kilka scen do kultowego filmu z serii Harry Potter. Po południu, po powrocie do Londynu, na dziewczęta czekała specjalna atrakcja – zakupy na najbardziej znanej ulicy stolicy, czyli Oxford Street. Potem wszyscy udaliśmy się na Piccadilly Street, miejsce, gdzie można spotkać wielu artystów ulicznych oraz sławnych ludzi, tam też właśnie znajdują się kina i teatry, w których dobywają się wszystkie premiery. Ostatnim miejscem, jakie odwiedziliśmy, było China Town, czyli dzielnica chińska. 
Ostatni dzień wycieczki był zdecydowanie najciekawszy. Dzięki operatywności i umiejętnościom negocjacyjnym naszych opiekunów, my, uczniowie z Polski, mieliśmy okazję wejść na teren brytyjskiej szkoły (co wcale nie jest takie łatwe, jakby mogło się wydawać) i zobaczyć jak odbywają się lekcje w szkole angielskiej, do której uczęszczają dzieci z całego świata, w tym też, jak się potem okazało z naszego kraju. Byliśmy pod wrażeniem stylowych mundurków naszych angielskich kolegów oraz sal lekcyjnych,  w których odbywają się zajęcia. Popołudnie zarezerwowaliśmy na zwiedzanie muzeów – The British Museum oraz National History Museum. Udało się nam również zobaczyć pomnik królowej Wiktorii i jej męża Alberta oraz część Hyde Parku. Jadąc na lotnisko ulicami Londynu, zobaczyliśmy najbardziej znany dom handlowy w Anglii – Harrods oraz pomnik Sherlocka Holmesa.
W drodze powrotnej towarzyszyło nam uczucie tęsknoty za „innym światem”, który naprawdę robi wrażenie na każdym, kto znajdzie się w Londynie po raz pierwszy. Światem, różniącym się zdecydowanie od rzeczywistości, z którą stykamy się na co dzień. Dlatego w tym miejscu dziękujemy naszym opiekunom, Pani Paulinie Pryczek oraz kierownikowi wyjazdu Panu Damianowi Karzatce, który podjął się zadania zorganizowania wycieczki, wzięcia na swoje barki odpowiedzialności za uczestników i wszelkich spraw organizacyjnych. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd organizowany w naszych szkołach i czekamy z niecierpliwością na kolejne wojaże.

Autorkami reportażu są:     Emilia Jaxa-Kwiatkowska
Aleksandra Owczarek

Zespół Szkół w Ujeździe

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera