Czy dzieci są kreatywne?

Czy dzieci są kreatywne?
A co Ty na to?
Czerwony i Czarny Kapturek, czyli o tym, czy niewiadowskie dzieci są kreatywne w subiektywnej relacji z miasta Łodzi 

Tylko te smartfony, tablety, gry komputerowe, , internetowa papka...- biadolimy 
i tak biadolić możemy w nieskończoność, jednocześnie zaopatrując nasze dzieciaki i młodzież w cuda najnowszej elektroniki. 
A wystarczy..., a wystarczy czasem impuls, niezły pomysł i przestrzeń do działania.
Uczniowie klasy IV Zespołu Szkół w Osiedlu Niewiadów: Oliwia Chmielewska, Kornelia Fota, Zuzanna Lasota, Natalia Nowak, Julia Pawlicka, Maria Puchta, damian Skoneczny i Milena Stachecka taką iskrę otrzymali i stworzyli przedstawienie teatralne. Pani Bożena Małagocka zainspirowała dzieci do działania w sobie jedynie znany sposób na tyle, aby na kanwie baśni Charlesa Perraulta „Czerwony Kapturek“ stworzyły własną jej interpretację.
Czy można zmieniać tekst? - można!
Czy można zmieniać narrację - owszem!
Czy można łączyć język literacki z wszechobecną nowomową? - jasne!
Czy zatem można pobawić się w twórców teatru? - trzeba, koniecznie trzeba!
No i pobawiliśmy sie wspólnie w Łodzi 24 kwietnia br. na scenie Szkoły Podstawowej nr 182 w ramach JUBILEUSZOWEJ X edycji konkursu teatralnego „BAJKI, BAŚNIE, LEGENDY KRAJÓW ZJEDNOCZONEJ EUROPY pod hasłem „BAJKI ZNANE I LUBIANE…
X Konkursu „Bajki, baśnie, legendy krajów zjednoczonej Europy” organizowanego pod patronatem Kuratorium Oświaty w Łodzi, Wojewodę Łódzkiego Joannę Chełmińską, Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską oraz Stowarzyszenie Pomocy Szkole.

Pierwsze onieśmielenie naszych aktorów mija dość  szybko, bowiem wygląd szkoły (oczywiście w porównaniu do naszej) niespecjalny, wyposażenie szatni, hm...daleko w tyle, a losowanie sprzyja- gramy jako czwarty zespół wśród jedenastu pozostałych. I nic nie szkodzi, że my z klasy IV, a reszta dużo starsza , no i wyższa przede wszystkim.

Mamy jednak kłopot... dźwięku nie będzie, gdyż organizator nie przewidział możliwości podłączenia laptopa (sic!). Znajdujemy jakiś kabel, więc  muzyka chyba będzie. Sala gimnastyczna większa od naszej , mikrofonów brak. Instalujemy dekorację, gramy, znaczy dzieci grają. Czy można znaleźć odpowiednie słowo, by wyrazić, co wtedy czułem? Można- szok! Głos - donośny, dykcja- nienaganna, tempo- idealne, gra wyrazista, z polotem, publiczność żywo reagująca, jurorzy śmieją się od ucha do ucha i robią „naszym“ zdjęcia, a na koniec wszyscy klaszczą i prawie tańczą z aktorami. Nie wiem, czy przedstawienie było dobre czy złe, ale jeśli dreszcze przebiegają we wszystkich kierunkach ciała, to chyba oznacza, że na pewno nie pozostawia obojętnym.

I jeszcze to oczekiwanie na werdykt znamienitego sześcioosobowego jury, a wraz z nim niepokój. Pani Bożena szepcze , cytuję: „Żeby chociaż wyróżnienie...“. A tu przewidywana przeze mnie niespodzianka, miejsce na podium za spektakl „Czerwony i Czarny Kapturek“ dla Szkoły Podstawowej w Osiedlu Niewiadów i wyróżnienie za rolę aktorską dla Oliwki!
„Mamuniu, trzecie miejsce, wiesz, jak było pięknie!“- krzyczy już w busie któraś dziewczynka do smartfona. Cóż, takie czasy! Gadżety, ach, te gadżety, a dzieci? Kreatywne, a jakże! I to jak!

Jarosław Kaczorowski
Dyrektor Zespół Szkół w Osiedlu Niewiadów

Zdjęcia z konkursu (od 67 do 77) znajdziecie TUTAJ:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera