Herb Prus 2 albo Wilczekosy

DSC08448.jpeg

W dniu dzisiejszym gościliśmy w GOK "naszego" historyka - mgr. Łukasza Ćwikłę - doktoranta historii w Katedrze Historii Średniowiecznej Polski Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Pan Łukasz mieszka w Ujeździe i między innymi z tego powodu poświęcił swoje wystąpienie herbowi Prus 2 (inaczej Wilczekosy), którym pieczętowali się między innymi Olszowscy z Olszowej na czele z najwybitniejszym przedstawicielem rodu - prymasem Andrzejem Olszowskim.
Temat został przedstawiony bardzo dogłębnie. Autor podał szczegółową genezę herbu i rodu. Zanalizował zmiany jego wizerunku oraz zagadkową legendę herbową sięgającą czasów Kazimierza Odnowiciela i wojen z pogańskimi Prusami.
Wykład spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem, szczególnie licznie przybyłej młodzieży z Ujazdu i Niewiadowa.
Rangę spotkania podniosła obecność na widowni najwyższych władz gminnych w osobach Wójta Gminy Ujazd Artrura Pawlaka, który gratulował autorowi wystąpienia i pasji z jaką prezentuje swój dorobek naukowy, Zastępcy Wójta Beaty Potemskiej oraz znanego pasonata lokalnej historii Wojciecha Kocięby - Kierownika ZOEAS w Ujeździe.
Wydaje się, że nie było to ostatnie spotkanie z młodymi historykami z Łodzi.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera