Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych w GOK

IMG_2798.jpeg

Wczoraj w GOK odbyły się warsztaty wielkanocnej plastyki obrzędowej. Tematem tym razem były palmy. Zajęcia na które przybyli dorośli i dzieci prowadzone były przez Allicję Zimnicką z Rokicin, która jest miłośniczką sztuki ludowej, samoukiem, który kultywuje i wzbogaca tradycje polskiej wsi.
Święta wielkanocne niesłusznie są nieraz w świadomości obrzędowej stawiane nieco w cieniu bogatego w prezenty i błyszczącego Bożego Narodzenia. To z pewnością wynik konsekwentnej kampanii promocyjnej producentów zabawek i innych dostarczycieli prezentów. Za Wielkanocą przemawia mnóstwo argumentów. Nadchodzi wiosna, przyroda budzi się do życia i krzyczy zielenią. A przede wszystkim święto Zmartwychwstania Pańskiego jest największym w tradycji chrześcijańskiej - nieodłącznym elemencie tradycji kultury polskiej. W erze plastikowych ozdób warto było skorzystać z doświadczeń prawdziwej twórczyni ludowej z niedalekich Rokicin i zrobić sobie palmę, którą w najbliższą niedzielę można będzie poświęcić w kościele i postawić przy wielkanocnym stole.

Z propozycji GOK skorzystała grupa dzieci i ich rodziców. Każdy pod okiem pani Alicji i Magdaleny Mielczarskiej, która od niedawna zajmuje się w GOK promowaniem kultury ludowej, otrzymał wierzbową witkę, kilka gałązek z "baziami", nieco bukszpanu, który do złudzenia przypomina tradycyjną  borówkę (brusznicę) i mnóstwo bibuły do produkcji fantazyjnych kwiatów. Zabawa była przednia. Każdy, kto tylko chciał wychodził z zajęć z własnym dziełem pełen zadumy nad własną kreatywnością. Podejrzewamy, że w niedzielę w kościele w Ujeździe będzie wyjątkowo kolorowo również za sprawą lokalnych artystów. Spotkanie przypomniało również co to znaczy integracyjna rola wspólnej pracy, kiedyś bardzo ważna jeżeli chodzi o cementowanie lokalnych społeczności.

Czekamy na inne podobnego typu wydarzenia, bo na pewno będą.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera