Wielkanocne warsztaty w GOK

_DSC0191.jpeg

W środowe popołudnie 17 marca odbyło się w GOK pierwsze z dwóch planowanych przed świętami „warsztatów wielkanocnych”.

Warsztaty mające przybliżyć i wskrzesić tradycyjne metody  zdobienia jaj "malowanką", "drapanką" i zdobienie bibułą przeprowadziły Renata Zając i Alicja Zimnicka z gminy Rokiciny. Panie są samoukami specjalizującymi się w ludowej sztuce plastycznej. Chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami i tak było również w GOK. Na potwierdzenie swojego kunsztu panie zaprezentowały pokaźną wystawę swoich prac w najróżniejszych technikach. Dodatkowo pani Henryka Łuczyńska z zespołu Łucy-Babki przyniosła na spotkanie kilka własnoręcznie wykonanych przez siebie serweteczek w kształcie jajka zdobionych haftem richelieu.

_DSC0199.jpeg

Warsztaty cieszyły się szczególnym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Część jaj wstępnie "ukraszono" tradycyjnie w cebulowych łuskach a pozostałe uczestnicy malowali z zapałem na wszelkie dostępne kolory. Tradycyjnie w dobrym gospodarstwie nic nie może się zmarnować. Zgodnie z tą zasadą "niepotrzebne resztki" w postaci wydmuchanych jaj i cebuli użyto do gigantycznej jajecznicy z cebulą, która została spałaszowana ze smakiem przez spracowanych artystów.

Kolejne warsztaty już w czwartek, tym razem poświęcone palmom wielkanocnym, tuż przed Palmową Niedzielą. Mamy nadzieję, że z wielkanocnej pisanki-kraszanki właśnie narodziła się tradycja cyklicznych spotkań z kulturą ludową w GOK. Zapraszamy.

 

 

23
marca sobota
imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera