Wieczór andrzejkowy w Olszowej

„Czary- mary, wosku lanie

Co ma stać się niech się stanie”

Każdego roku pod koniec listopada w Olszowej, organizowane są andrzejki dla dzieci. Dzieci z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły wieczór tajemnych wróżb i czarów, połączonych z zabawą i słodkim poczęstunkiem. Także i w tym roku starsi i młodsi, spragnieni wiedzy o swej przyszłości przybyli do świeżo wyremontowanej świetlicy wiejskiej. Od progu można było wyczuć magię tego dnia. W świat czarów wprowadziła wszystkich Natalka wierszem Doroty Gellner pt. „Wieczór andrzejkowy”

popra15.jpeg

Po odprawieniu rytuału przez czarownicę Ewelinę oraz jej pomocnicę Natalię i dwóch wprawionych w magii czarodziejów: Kamila i Szymona rozpoczęto wróżby na zmianę z zabawami. Dzieci uwielbiają wszystko co magiczne i tajemnicze, dlatego chętnych do wróżb było bardzo dużo a prowadzący mieli pełne ręce roboty. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się wróżby tradycyjne, takie jak lanie wosku przez dziurkę od klucza, czy przekładanie butów. Każdy z uczestników miał również okazję poznać swój przyszły zawód, a przekłuwając serca z wypisanymi imionami przyszłych partnerów życiowych. Pod tajemniczymi filiżankami „czekała na odkrycie” przyszła sława, pieniądze, klasztor lub małżeństwo.  W dalszej części spotkania odbyła się szalona dyskoteka. Oczywiście nie zabrakło też konkursów z nagrodami. Zabawy i śmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają na następne spotkanie andrzejkowe. To spotkanie ze starą tradycją ludową jakimi są andrzejki to nie tylko wspaniała zabawa to jednocześnie szansa przekazania najmłodszym wartości takich jak szacunek do obrzędów i tradycji.

Na wspomniany wieczór przybyli i razem z nami się bawili zaproszeni goście: Artur Pawlak Wójt Elekt Gminy Ujazd oraz Pani Teresa Muszyńska- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ujeździe. Uczestnicy imprezy dziękują przy okazji: Pani Alicji Walasik, która stoi na czele Filii Bibliotecznej w Olszowej oraz Pani Paulinie Bocianowskiej- przewodniczącej Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Olszowej, za zorganizowanie tak udanej imprezy andrzejkowej. Podziękowania należą się również rodzicom, którzy pomogli organizatorom przygotować poczęstunek dla dzieci.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera