Bajończycy i inni... Szkice z dziejów polskiej irredenty

Dziś przed południem rozpoczęliśmy maraton imprez dedykowanych seniorom, ale nie tylko. Pierwszy dzień Senioraliów, którym patronuje Starosta Tomaszowski Mirosław Kukliński i Wójt Gminy Ujazd Artur Pawlak przebiegł pod hasłem "Bajończycy i inni... Szkice z dziejów polskiej irredenty". To trudne słowo określa wszelkie działania, które zmierzały do odzyskania przez Polskę niepodległości po ponad wieku niewoli.

Zawiera się w tym wysiłek zbrojny, również "bajończyków", między którymi był urodzony w Olszowie Lucjan Malcz. To on był inspiracją do naszej konferencji w stulecie odzyskania niepodległości. Postać bohatera przybliżył prof. Zdzisław Pakowski, autor monografii "Olszowa. Historia i ludzie". Pan Krzysztof Menel, wybitny znawca dziejów "bajończyków" mówił o tej właśnie formacji. Jarosław Cielebon opowiadał o trudnym życiu w Ujeździe i okolicach u progu niepodległości. Pani prof. Jolanta Daszyńska (UŁ) pięknie przybliżyła historię o pieśniach, które towarzyszyły polskiej "irredencie". Pani dr. Agnieszka Jędrzejewska (Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) opowiadała o tematyce odzyskania niepodległości w zbiorach Muzeum a mgr Zbigniew Cichawa, Kierownik Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz. o unikalnych zbiorach "sztuki okopowej", które od pewnego czasu są jedną z flagowych ekspozycji tej placówki. Na koniec dr Maciej Hubka (Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim) opowiadał o eskadrze samolotów "Błękitnej Armii Hallera", która przybyła z odległej Francji przez chwilę stacjonowała na przedmieściach Piotrkowa.

Krótko mówiąc - kolejna historyczna uczta, nie tylko dla seniorów. Na sali było bowiem duża grupa młodzieży ze szkół w Ujeździe i Osiedlu Niewiadów. Teraz miłośnicy historii czekają na publikację drukiem materiałów przedstawionych na konferencji.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera