Za nami II Dożynki Powiatowe w Ujeździe

W niedzielę 9 września po raz drugi obchodziliśmy w gminie Ujazd Dożynki Powiatowe. Gospodarzami imprezy byli: Starosta Tomaszowski Mirosław Kukliński i Wójt Gminy Ujazd Artur Pawlak. Tradycyjnie uroczystość zaczęła się od mszy świętej w kościele p.w. św. Wojciecha w Ujeździe, po której korowód dożynkowy przeszedł ulicami Ujazdu do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ujedzie. Tam miał miejsce ceremoniał dożynkowy, który poprowadził Zespół Ludowy „Smardzewianie” reprezentujący gminę Tomaszów Mazowiecki.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy mieści w sobie kilka symbolicznych aktów, które podkreślają znaczenie rolniczego trudu dla życia nas wszystkich. Pierwszym z nich jest wręczenie chleba przez starostów dożynkowych gospodarzowi. Ten zaszczyt przypadał zawsze wyróżniającym się rolnikom. W tym wypadku bochen oraz garniec miodu wręczali starostowie dożynkowi, którymi w tym roku byli: Beata Owczarek z gminy Ujazd i Sławomir Piaskowski z gminy Czerniewice. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem starosta Mirosław Kukliński i wójt Artur Pawlak po rozkrojeniu bochenka podzielili chleb między wszystkich uczestników imprezy.

W drugiej kolejności nastąpiło wręczenie wieńców dożynkowych osobom, które reprezentowały różne szczeble władz państwowych, samorządowych i… duchownych. Wieniec dla Wojewody Łódzkiego, Zbigniewa Rau przygotowali mieszkańcy wsi Lechów i Dąbrówka a wręczył zespół Czerniewiczanie. Wieniec dla Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia wręczało Koło Gospodyń Wiejskich Stokrotki ze wsi Emilianów i Nowy Olszowiec w gminie Lubochnia. Kolejny wieniec otrzymał proboszcz parafii p.w. św. Wojciecha w Ujeździe ks. Bogumił Bylinka. Wieniec od sołtysów gminy Ujazd wręczyła ich liczna reprezentacja w asyście Zespołu Skrzynkowianki. Wójt gminy Ujazd Artur Pawlak odebrał wieniec z rąk delegacji Rady Gminy Ujazd i z artystycznym wsparciem Łucy-Babek a starosta tomaszowski Mirosław Kukliński obdarowany został wieńcem przez delegację zespołu „Smardzewianie.” Dodatkowo wójt i przewodniczący Rady Gminy Ujazd wręczyli wyróżnienia dla wyróżniających się sołectw - Wykno i Lipianki. Na koniec uroczystości wręczyli także wyróżnienia Przyjaciel Gminy staroście Mirosławowi Kuklińskiemu i radnemu Sejmiku Województwa Łódzkiego Arkadiuszowi Gajewskiemu.

Część artystyczna dożynek zaczęła się od pionierskiego na skalę województwa eksperymentu, telemostu Ujazd-Moszczenica. Dzięki łączu światłowodowemu, które jest efektem projektu E-Leader po obu stronach ekranu życzenia dla uczestników odbywających się w Ujeździe i Moszczenicy dożynek przekazywali sobie: wójt Artur Pawlak i starosta Mirosław Kukliński a z drugiej: wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek i poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Radziszewska. Następnie miał miejsce blok występów artystów związanych z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ujeździe. Chór GOK pod batutą Zdzisława Odrobiny zaprezentował okolicznościową składankę swoich przebojów. Koło teatralne GOK pokazało się w dwóch scenkach kabaretowych z życia wsi. Były także występy grupy tanecznej „Ale o co chodzi” ze Szkoły Podstawowej w Ujeździe, WOKALISTEK GOK („No More Sad Songs” i „GOK’s Girls”), Skrzynkowianek i Łucy-Babek oraz Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Niewiadów.

Hitem wieczoru był jednak niezwykle energetyczny koncert Cleo, jednej z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskiego rynku płytowego i mediów elektronicznych. Nic dziwnego, że pod sceną zebrały się tłumy, które bawiły się wspaniale przy utworach, które większość z zebranych fanów śpiewała razem z artystką. Zabawa tradycyjnie trwała do samej północy przy muzyce zespołu DMP i w ten sposób kolejna wielka impreza gminna zakończyła się spektakularnym sukcesem.

 

 

22
stycznia wtorek
imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera