Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

IMG_8258.jpeg

Zespół Szkół w Ujeździe aktywnie włączył się w ogólnopolskie obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Grupa młodzieży przedstawiła z tej okazji przedstawienie, którego hasłem głównym było to, co kojarzy się z polskimi strukturami podziemnymi nie spotykanymi w takiej skali w okupowanej Europie nigdzie poza Polską. Przedstawienie przygotowali nauczyciele historii - Krzysztof Czajkowski i muzyki - Elżbieta Skrobek przy współpracy Anny Marcioch, która zadbała nad stroną plastyczną uroczystości.

Apel był odpowiedzią na prośbę Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jednak to młodzi ludzie musieli włożyć własną interpretację i wrażliwość na najnowsze dzieje ojczyste, często traktowane w edukacji szkolnej po macoszemu.

Szkoła w Ujeździe zawsze była znana z wyjątkowej wagi jaką przykłada do kultywowania tradycji. Tak było za kadencji dyrektora Wojciecha Kocięby. Tak jest i teraz, kiedy obecna dyrektor Sława Sinkiewicz zaprasza na uroczystości rodziny Westerplatczyków - patronów szkoły. Tym razem na apelu gościli krewni: Donata Zdunkiewicza (bratanek - Tomasz Zdunkiewicz) oraz Stefana i Ryszarda Duzików (Mieczysława Duzik i Dorota Najder). Był również Lucjan Kopytek, bratanek nauczyciela Józefa Kopytka, który zginął śmiercią bohatera broniąc Ojczyzny w 1939 r. Oprócz nich obecna na uroczystości była Skarbnika Gminy Ujazd Jolanta Piotrowska i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe Katarzyna Rutkowska-Bernacka.

IMG_8267.jpeg

Apel miał formę wierszy i znanych "zakazanych piosenek". Zgrabnie wiązał całość zainscenizowany dialog między młodą reporterką a starszymi panami, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami z lat wojny i okupacji. Dobrze zagrane i pięknie wyśpiewane epizody zostały przyjęte gorącymi brawami i wyrazami wdzięczności, że młodzi chcą pamiętać o przeszłości.

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera