X Dożynki w Gminie Ujazd

Za nami już jubileuszowe dożynki w Ujeździe.

Tradycyjnie zaczęło się od mszy świętej w kościele św. Wojciecha w Ujeździe którą sprawował nowy proboszcz ks. kan. Bogumił Bylinka. Poświęcił bochenki, wieńce i kosze dożynkowe, które brały udział w dalszej części obchodów.
Korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą i strażaków z OSP w Ujeździe i Przesiadłowie przeszedł do Zespołu Pałacowo - Parkowego w Ujeździe. Miał tam miejsce ceremoniał połączony z przekazaniem bochenka dożynkowego Wójtowi Gminy Ujazd Marcinowi Grzelczakowi przez starostów dożynkowych: Leokadię Chwalińską i Zbigniewa Woźniaka. Nawiązując do tradycji zbierania ostatnich kłosów wójt z Przewodniczącym Rady Gminy Ujazd Arturem Pawlakiem układali mendel ze snopków, które wręczali im sołtysi. Władze gminy, sołtysi i zespół Łucy-Babki obtańcowali następnie mendelek, żeby kolejny rok był również dostatni. Podsumowując pracę w ostatnim roku wójt Marcin Grzelczak wręczył na ręce sołtysa Czesława Biedrzyckiego wyróżnienie w postaci czeku na 5 tys. zł. dla sołectwa Maksymów. Zgodnie z kilkuletnią tradycją Łucy-Babki wręczyły wieniec przedstawicielom lokalnej instytucji. Tym razem były to placówki i osoby związane z edukacją. W części wieńcowej władze gminy i zaproszeni goście otrzymali wieńce i kosze dożynkowe od przedstawicieli sołectw ośpiewywane przez zespół Skrzynkowianki. Te najokazalsze z rąk przedstawicieli Sangrodza otrzymał ksiądz proboszcz Bielinka a mieszkańcy Ujazdu wręczyli wieniec wójtowi Marcinowi Grzelczakowi.
W części nieoficjalnej była solidna porcja dobrej zabawy. Były animacje dla dzieci, występ zespołu wokalnego Boże Skowronki i Chóru Gminnego Ośrodka Kultury pod batutą Zdzisława Odrobiny. Wieczorem o dobry humor uczestników dożynek zadbał Kabaret z Konopi a mocne uderzenie FBI Cover Band porwało do tańca. Był to dobry wstęp do prawdziwego wydarzenia muzycznego jakim był występ Oddziału Zamkniętego - legendy polskiego rocka, który w tym roku świętuje jubileusz 35. lecia. Z tej wyjątkowej okazji z OZ wystąpił Jarosław Wajk, wokalista i autor tekstów zespołu w latach 1989-96.
Na koniec do tańca zagrał miejscowy zespół Power Dance i… burza, która pomogła podjąć ważną decyzję tym, którzy nie mogli się pogodzić z tym, że doba kończy się o godzinie 24.00. Dożynki 2014 przeszły do historii.

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera