Mamy gen wolności

IMG_6990.jpeg

W 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. w Zespole Skół w Osiedlu Niewiadów  miał miejsce biało-czerwony happening pod hasłem "Mamy gen wolności". Na początek uczniowie zapoznali się z prezentacją ukazującą "Polską drogę do wolności" od 1945 do 1989 r. Po tym wstępie odbyły się wybory, w których młodzi ludzie mieli odpowiedzieć na proste, ale niezwykle ważne pytanie: "Czy chcesz by wolnym człowiekiem?". Głosowali wszyscy uczniowie i frekwencja była o niebo wyższa niż w jakichkolwiek "dorosłych" wyborach.

Po spełnieniu obywatelskiego obowiązku każdy otrzymał biały lub czerwony karton, na którym miał napisać, co oznacza dkla niego słowo WOLNOŚĆ. Karty zawisły na tablicy tworząc biało-czerwone tło dla wyobrażenia młodych ludzi o wolności. Zapisane hasła każdy z uczestników powtórzył jeszcze raz na białych i czerwonych balonikach z których ułożyła się przed budynkiem szkolnym biało-czerwona flaga.

Na zakończenie każdy mógł poczęstować się polanymi jogurtem "truskawkami radości", które pewnie niejednemu uczestnikowi mogły skojarzyć się ze smakiem wolności, pełnej słońca i rozwiniętej wiosny na progu upragnionego lata.

Organizatorem i pomysłodawcą imprezy była nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie Hanna Politowska.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera