Ludowa Majówka w Ciosnach

DSC07177.jpeg

W piątkowe popołudnie 23 maja w Domu Ludowym w Ciosnach odbyło się majówkowe spotkanie szkół z Ujazdu, Osiedla Niewiadów, Popielaw i Lubochni. Tematem przewodnim była - MATKA w trzech odsłonach.
Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe a patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Ujazd Marcin Grzelczak.
Gości witała dyrektor GOK Katarzynę Rutkowską-Bernacką, wójt Marcin Grzelczak i Jadwiga Kolasińska, która szczególne słowa zwracała do Skarbnik Gminy Ujazd Jolanty Piotrowskiej, odnosząc się do matczynej opieki, jaką sprawuje nad gminymi finansami. Jarosław Cielebon z GOK przedstawił krótko czym jest słowo "mama" i jak wiele znaczy i znaczyło zawsze w słowniku każdego człowieka. Panie z zespołu Łucy-Babki, które zostały obdarowane przez wójta tajemniczym prezentem przedstawiały tradycyjne prace, jakie w ciągu całego roku były najczęściej udziałem matek. Mali Lubochnianie pokazywali jak wyglądało pranie w szemrzącym strumyku. Przyglądające się temu maluchy zacięcie próbowały swoich sił i gorliwie okładały kijankami rozłożone na kamieniach koszule. Lubochnianie zaprezentowali też tradycyjne zabawy wiejskich dzieci sprzed lat. Młodzież z Popielaw i Ujazdu prezentowała poetycki i literacki portret matki niezłomnej i rodzicielki, pełnej poświęcenia i troski o swoje dzieci. Na koniec prezentacji szkolnych młodzi tancerze z Zespołu Szkół w Osiedlu Niewiadów przy akompaniamencie nie tylko grającej tego dnia kapeli w składzie: Roman Wojciechowski i Dariusz Czerwiński ale również oklasków publiczności odtańczyli polkę miejską i tańce łowickie. Na koniec części artystycznej wszyscy udali się do pobliskiej kapliczki, aby oddać cześć Matce Bożej tradycyjnym majówkowym śpiewem i krótką modklitwą.

W części nieoficjalnej przy obszernym ognisku każdy mógł upiec sobie kiełbaskę i przy wielkich, drewnianycjh ławach zjeść je gawędząc wesoło z kolegami starymi i tymi, których na tym pięknym spotkaniu poznał.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera