Zabawowa Poradnia Językowa i I Gminne Dyktando Ujazd 2014

IMG_2476.jpeg

W ostatni poniedziałek kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe odbyło się podsumowanie projektu gimnazjalnego realizowanego od stycznia do kwietnia tego roku przez 15 uczniów klasy II Publicznego Gimnazjum w Osiedlu Niewiadów.

W ramach tego projektu odbyło się również I Gminne Dyktando z języka polskiego pod honorowym patronatem Wójta Gminy Ujazd I Rady Gminy Ujazd. Wzięło w nim udział 38 uczestników, w tym 25 uczniów ze szkół w Ujeździe i Niewiadowie.

Pisać mógł każdy, kto jest mieszkańcem gminy Ujazd i ukończył 13 lat. Swe umiejętności sprawdzić zdecydowali się m.in. włodarze naszej gminy – wójt Marcin Grzelczak, przewodniczący Rady Gminy Artur Pawlak i szefowa finansów – Jolanta Piotrowska. I właśnie Pani Skarbnik napisała dyktando najlepiej! Niestety nie mogła zostać nagrodzona tytułem laureatki I miejsca, gdyż nie spełniała jednego z kryteriów uczestnictwa, które mówi wyraźnie, że uczestnikiem może być tylko mieszkaniec gminy Ujazd. W nagrodę otrzymała jednak od organizatorów specjalne wyróżnienie, a dyrektor GOK-u (gdzie odbywało się dyktando), ufundowała piękną nagrodę książkową.

Zwycięzcami i laureatami dyktanda zostały panie:

I miejsce –Mira Korbel, nauczycielka (matematyki i fizyki!) z ZS w Niewiadowie

II miejsce –Agnieszka Sitarek, nauczycielka(chemii i informatyki!) z ZS w Niewiadowie

III miejsce –Gabriela Biniek, mieszkanka gminy Ujazd.

Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe (markowe pióra) ufundowane przez Gminę Ujazd, a wszyscy uczestnicy – dyplomy uznania (także za odważne zmierzenie się z tak wymagającą materią).

Najlepsi w tym roku okazali się dorośli! Czyżby młodzież umiała mniej? No cóż, ortografię trzeba ćwiczyć i duuużo czytać… Na uznanie komisji konkursowej w składzie: Jolanta Sęk - przewodnicząca, Emilia Małagowskia i Renata Andrzejewska –Jóżwik, wśród uczniów zasłużyli jednak: Natalia Mazurek z PG w Niewiadowie oraz Aleksandra Królikowska i Oskar Królikowski z PG w Ujeździe.

I Gminne Dyktando Ujazd 2014 to ważne wydarzenie mające na celu rozwijanie zainteresowania językiem ojczystym oraz propagowanie umiejętności stosowania zasad ortografii i promocję gminy Ujazd.

Na uroczyste podsumowanie "Zabawowej paradni językowej" przybyli zaproszeni goście, rodzice uczniów oraz mieszkańcy gminy.

Celem projektu było rozwijanie umiejętności uczenia się, kształtowanie umiejętności formułowania, analizy i rozwiązywania problemów, rozpowszechnianie nauki języka angielskiego oraz propagowanie języka polskiego jako języka ojczystego.

Głównym koordynatorem i pomysłodawcą była Paulina Pryczek (nauczycielka języka angielskiego)  oraz opiekunkami Renata Andrzejewska-Jóźwik nauczyciell bibliotekarz i Bożena Małagocka (nauczycielka języka polskiego a jednocześnie wiceprzewodnicząca Rady Gminy Ujazd).

Atmosfera była gorąca i bardzo rodzinna. Humor dopisywał zarówno aktorom jak i gościom.

Na początku goście podziwiali prezentację zdjęć młodzieży pracujących podczas realizacji projektu.

Potem uczniowie klasy II przedstawili efekty pracy uczestników warsztatów z języka angielskiego i polskiego, które odbywały się w każdy piątek w GOK-u naprzemiennie.

Przedszkolaki przedstawiły wierszyki po angielsku : wierszyk "It’raining, it’ pouring” wyrecytowała Tosia Pawlak, a "One two three four five" – Oliwia Chmielewska. Najmłodsi zaśpiewali także piosenkę "Head and shoulders".

Nicola Kulesza i Jakuba Piechoty zabrali gości w podróż multimedialną po Londynie. Uczennice, Monika Trzonek i Paulina Lesiak wyemitowały również film, który opowiadał o zmaganiach językowych podczas warsztatów.

Grupa dorosłych przedstawiła scenkę polsko angielską w której w roli Szkota wystąpił osobiście dyrektor Zespołu Szkół w Osiedlu Niewadów Jarosław Kaczorowski, w roli Anglika – Katarzyna Zielińska, w roli Polek: Agnieszka Krzysztofik i Anna Sęk.

Aby nie było nudno i poważnie uczniowie zabawiali gości dowcipami o Anglikach.

Występy na scenie uświetnił miniwykład dr Joanny Błażejewskiej - językoznawcę, pracownika Uniwersytetu Łódzkiego, która opowiedziała o kulturze współczesnego języka polskiego oraz angielskich zapożyczeniach, używanych przez Polaków.

Na koniec gości czekała mała niespodzianka w formie słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice uczniów klasy II.

Uroczystość poprowadziła Pola Małagocka i Wiktoria Plich.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu, a szczególności pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury z Panią Dyrektor Katarzyną Rutkowską-Bernacką na czele.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera