Ruszyły rozgrywki Powiatowej Ligi Warcabowej

IMG_9044.jpeg

22 listopada rozpoczęły sie rozgrywki Powiatowej Ligi Szkół Podstawowych i Gimnazjów w Warcabach Polskich (100) pod Patronatem Starosty Tomaszowskiego. Co prawda powiatowa liga warcabowa gości w Gminie Ujazd już od kilku lat, ale w bieżącym roku w miejsce warcabów klasycznych (64 polowych) zawodnicy będą po raz pierwszy rywalizować w warcabach polskich (100 polowych), czyli tzw. polskich, których pomysłodawcą miał być płk Józef Sułkowski, "oficer największych nadziei" - adiutant Napoleona Bonaparte. Inna wersja głosi, że dokonał tego jeden z dworzan króla Stanisława Leszczyńskiego.

Organizatorem rozgrywek jest Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe, Sekcja Szachowo - Warcabowa GOK i Zespół Szkół w Osiedlu Niewiadów, który udostępnił swoje sale do rozegrania pierwszej rundy.

Celem zawodów jest popularyzacja warcabów polskich (100 polowych) wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie wyobraźni przestrzennej, wyrabianie wśród młodzieży sportowej rywalizacji i zasad fair play. Tradycyjnie zawodnicy grają w trzech kategoriach wiekowych: orlik (do 10 lat), młodzik (do 13 lat) i kadet (do lat 16). W rozgrywkach biorą udział uczniowie szkół i gimnazjów z terenu Powiatu Tomaszowskiego a poszczególne rundy będą rozgrywane co miesiąc i zakończą się finałem w maju 2014 r. Sędzią głównym Ligi jest instruktor Sekcji Szachowo - Warcabowej GOK i pomysłodawca zawodów Ryszard Jędrzejewski.

Patronat nad rozgrywkami objął Starosta Tomaszowski Piotr Kagankiewicz i Wójt Gminy Ujazd Marcin Grzelczak.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera