Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Ujazd

IMG_8777.jpeg

Stare powiedzenie ludowe głosi, że "Święty Marcin na białym koniu wjeżdża". Oznacza to, że w rejonie 11 listopada w Polsce padały pierwsze śniegi a ziemię pokrywał szron. Tym razem pogoda zupełnie rozminęła się z tą prawdą, ponieważ tegoroczne Święto Niepodległości przebiegło w słońcu niemalże wiosennym. Tradycyjnie o 8.30 na Placu Kościuszki rozpoczęły się obchody tego najważniejszego święta państwowego. Władze gminy na czele z Wójtem Gminy Ujazd Marcinem Grzelczakiem i Przewodniczącym Rady Gminy Arturem Pawlakiem oraz delegacje organizacji i instytucji gminnych złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Następnie prowadzeni przez strażaków z Ujazdu i Przesiadłowa na czele z Komendantem Gminnym OSP Stanisławem Reszką w rytm marszów granych przez orkiestrę dętą OSP Ujazd pod batutą dh. Andrzeja Pągowskiego udali się do kościoła parafialnego na mszę ofiarowaną za Ojczyzną.

Nawiązując do Narodowego Święta Niepodległości i wspomnienia św. Marcina proboszcz ks. kan. Józef Świerczyński podkreślił, że współczesny patriotyzm nie musi oznaczać ofiary z życia, ale powinien przyjmować charakter ilustrowany przykładem św. Marcina, patrona 11 listopada - miłość do bliźniego i wspólnoty w której przyszło nam żyć. Nie wolno przy tym zapominać o poświęceniu tych, którzy przy boskiej pomocy sprawili, że możemy cieszyć się wolnością i sami kształtować swoją przyszłość.

Po wyjściu z kościoła korowód udał się na cmentarz parafialny by złożyć kwiaty pod pomnikiem żołnierzy 43 pp 13 Dywizji Piechoty, którzy zginęli broniąc Ujazdu we wrześniu 1939 r. Pod pomnikiem przy szkole w Ujeździe uczczono pamięć obrońców Westerplatte (między którymi było aż 4 mieszkańców Ujazdu!) oraz nauczycieli z terenu gminy, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej. Na koniec, korzystając z nadarzającej się chwili strażacy podziękowali wszystkim obecnym za świadectwo patriotyzmu i złożyli życzenia wójtowi Marcinowi Grzelczakowi, który świętował akurat dzisiaj swoje imieniny.

 

 

23
marca sobota
imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera