Jubileusz strażaków z Przesiadłowa

IMG_8498.jpeg

25 października w świetlicy OSP Przesiadłów miała miejsce uroczystość z okazji piątej rocznicy współpracy z zakładem EUROBOX Polska sp. z o.o. i 85. rocznica powstania jednostki w Przesiadłowie.

Gospodarzem spotkania był dh Kazimierz Bala, Prezes OSP Przesiadłów a grono gości prezentowało się nadzwyczaj okazale. Na wstepie prezes powitał wszystkich zebranych, władze powiatowe, gminne, reprezentantów zaprzyjaźnionych firm i instytucji, które długo należałoby wymieniać.

Na wstępie Leszek Kobacki  przedstawił w formie prezentacji dorobek OSP Przesiadłów a przede wszystkim historię współpracy jednostki z zakładem EUROBOX. Współpraca pomiędzy stronami wynikła z przesłanek praktycznych. Jednostka OSP jest bliskim sąsiadem EUROBOXu i już w 2006 r. OSP Przesiadłów brała udział w wielkich ćwiczeniach, które uświadomiły potrzebę porozumienia między wymienionymi podmiotami. Podpisany dokument był pierwszym tego typu w województwie i zapewnił obu stronom realne korzyści. Strażacy stali się dla zakładu zabezpieczeniem w razie nagłych wypadków, sprawują kontrolę nad stanem budynku, zabezpieczają imprezy organizowane przez EUROBOX, organizują ćwiczenia i szkolenia dla członków zakładowej Grupy Ratownictwa Zakładowego. Z drugiej strony zakład jest wdzięcznym sponsorem, dzięki któremu OSP Przesiadłów może pochwalić się nowoczesnym sprzętem, który służy ratowaniu dobytku i życia mieszkańców całej gminy i nie tylko.

Przy okazji prezentacji zebrani mogli również obejrzeć archiwalne zdjęcia obrazujące osimdziesięciopięcioletnią historię jednostki w Przesiadłowie, gdzie strażackie hełmy niejednokrotnie dziedziczone są przez dzieci i wnuki tych, którzy jednostkę zakładali.

Następnie przyszedł czas na podziękowania i wyróżnienia. Dyrektor Zarządzający Zbigniew Krzyżak odebrał w imieniu firmy z rąk wiceprezesa ZOW ZOSP RP w Łodzi Tadeusza Cisowskiego i Komendanta Powiatowego PSP st. bryg. Romana Pająka,  Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Odznaczenia otrzymali też wyrózniający się członkowie OSP  Przesiadłów. Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymał dh Paweł Strzelecki a Brązowy Medal - Sylwester Żal. Prezydium ZOP ZOSP RP w Tomaszowie Maz. odznaczyło również odznaką "Strażak Wzorowy" Cezarego Kota, Pawła Kota, Radosława Rogowskiego, Pawła Szpernę i Mateusza Zarembę.  Szczególne słowa uznania otrzymał Henryk Sosnowski, który w OSP Przesiadłów służy od 68 lat, przy czym kilkadziesiąt lat był jej komendantem.

Zarząd OSP Przesiadłów podziękował również za współpracę i wspieranie działalności wręczając specjalną statuetkę dyrektorowi Zbigniewowi Krzyżakowi, wiceprezesowi Tadeuszowi Cisowskiemu, komendantowi Romanowi Pająkowi, Wójtowi Gminy Ujazd Marcinowi Grzelczakowi i Przewodniczącemu Rady Gminy Ujazd Arturowi Pawlakowi.  Dyrektor Zbigniew Krzyżak zrewanżował się za przyznane odznaczenie wręczając prezesowi Bali podziękowania i oryginalną statuetkę wykonaną zgodnie z profilem produkcji zakładu -  z wielowarstwowej tektury. Dodatkowo dyrektor Zbigniew Krzyżak otrzymał podziękowania od przedstawicieli tomaszowskiego PCK, którzy między innymi  we wdzięcznej pamięci zachowali pomoc, jakiej udzielił zakład placówce PCK w Tomaszowie, która w bieżącym roku przeżyła weekendową powódź z powodu awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ze swojej strony wójt Marcin Grzelczak i przewodniczący Artur Pawlak wręczyli dyrektorowi Krzyżakowi listy gratulacyjne oraz pamiątkową statuetkę a strażakom gratulacje i dwa termosy. Na pewno się przydadzą, bo druhowie działają często w warunkach dalekich od komfortu - kiedy pali żar, ale i kiedy ścina mróz, leje deszcz i szaleją wichury.

 

 

21
marca czwartek
imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera