Dzień Seniora w Niewiadowie i Ujeździe

IMG_8200.jpeg

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, które zgodnie z rezolucją ONZ obchodzone jest 1 października,  to jedna z mniej rozpowszechniona w  powszechnej świadomości data kalendarza. Zdecydowanie bardziej upowszechiło się chociażby święto babć. Dzień Osób Starszych jest jednak okazją do uhonorowania wszystkich osób w tzw. "jesieni życia". W zajeździe Pod Kominkiem w Józefinie 9 października swoją uroczystość mieli członkowie Powiatowego Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Ujazdu i Niewiadowa. Gospodyniami spotkania były kierujące kołami w Niewiadowie - Wiesława Błażejewska i w Ujeździe - Irena Głowacka. Licznie przybyli zaproszeni goście w osobach władz gminnych - Wójt Gminy Ujazd Marcin Grzelczak i Przewodniczący Rady Gminy Ujazd Artur Pawlak, radny Marcin Chmielewski, proboszcz ks. Józef Świerczyński, prezes PSERiI Marian Pająk, dyrektor ujezdzkiego oddziału Powiatowego Banku Spółdzielczego w Tomaszowie Maz. Wiesława Matera, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe Katarzyna Rutkowska-Bernacka, zarząd kół w Skrzynkach i koła NSZZ Solidarność.

Składając życzenia seniorom zarówno wójt, przewodniczący Rady Gminy jak również prezes Pająk podkreślali znaczenie osób starszych w społeczeństwie, gdzie najważniejszą wartością wydaje się młodość. Podkreślano, że ludzie starsi są wbrew pozorom grupą bardzo aktywną i może często stanowić przykład dla ludzi młodszych wiekiem, ale nie witalnością. To czego życzono, to zdrowie - warunek kluczowy dla możliwości korzystania z jak największego wachlarza jesiennych radości. Zwracali również uwagę na potrzebę wspierania działań kół seniorów przez władze centralne, jak również samorządowe. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to stosowna deklaracja ze strony radnych miała miejsce na jednej z ostatnich sesji Rady Gminy. Zarówno władze gminy, jak również goście z powiatu wręczyli najstarszym członkom kół prezenty. Stosunkowo dużo było osób, które skończyły 80 lat i z tej okazji otrzymały okolicznościowe dyplomy. Z ujezdzkiego koła byli to: Janina Włodarczyk, Janina Pusz, Krystyna Stroińska, Zofia Reszka, Zenobia Owsianka, Józef Ćwikła, Tadeusz Radomski, Mieczysława Duzik, Teresa Krawędzka i Maria Rakowska. Z koła w Niewiadowie wyróżniono: Antoninę Brożynę, Albinę Berent, Józefę Biernacką, Józefę Kobalczyk, Teresę Karbowiak, Alicję Sulma i Marię Wąchała. Były również dyplomy uznania za aktywną pracę na rzecz koła dla Janiny Kajzer, Aliny Ociepy i Czesława Kornackiego.

Nawiasem mówiąc nagrodzona Alina Ociepa z grupą koleżanek z którymi występuje w zespole Łucy-Babki wykonały piosenkę o życiu seniora zakończoną gromkim "Vivat, żyjcie 100 lat!". Następnie przyszedł czas na toast, uroczystyy obiad i zabawę do wieczora.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera