Dzień Przedszkolaka w Ujeździe

IMG_mniejsze.jpeg
W sobotę po raz pierwszy obchodzony był Dzień Przedszkolaka. Święto to już wcześniej było znane w przedszkolach, ale miało charakter nieoficjalny. Teraz zostało ustanowione przez Sejm, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz spopularyzować wychowanie przedszkolne. Pomysł święta powstał w środowisku dyrektorów łódzkich przedszkoli i został poparty przez rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. To właśnie on w czerwcu tego roku wyszedł z oficjalną inicjatywą popartą przez Ministra Edukacji Narodowej. W tym miesiącu Sejm podjął odpowiednią uchwałę.
Świętowanie Dnia Przedszkolaka w Ujeździe ze względu na niską temperaturę nie odbyło się na placu zabaw przy przedszkolu ale w Gminnej Hali Sportowej. Gośćmi byli: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wraz ze swoim Dyrektorem Gabinetu Bartoszem Sobierajem i Ewą Górecką Dyrektorem Dziecięcego Telefonu Zaufania i Przyjęć Interesantów w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Władze gminne reprezentował Wójt Gminy Ujazd Marcin Grzelczak, Przewodniczący Rady Gminy Ujazd Artur Pawlak i grupa radnych. Gościem honorowym, jak w wypadku wszystkich uroczystości przedszkolnych była Rozalia Janiak, wieloletnia dyrektor przedszkola.
Rzecznik podkreślał wagę obchodzonego święta zarówno jako okazji do pokazania dokonań dzieci jak również wspólnego spędzania czasu z rodzicami i dziadkami. Przypomniał również jak należy rozumieć szeroko rozumiane prawa dziecka, które oprócz kwestii bezpieczeństwa dotykają również tak ważnych spraw, jak prawo dziecka do zabawy. Złożył również życzenia zarówno dzieciom, rodzicom, jak również wychowawczyniom, które wkładają wysiłek w edukację najmłodszych.
Następnie miał miejsce kulminacyjny punkt dnia, czyli ślubowanie dzieci i rodziców, które za Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem powtarzały przedszkolaki i ich rodzice. Następnie gość oraz wójt Marcin Grzelczak i przewodniczący Artur Pawlak wielkim, czerwonym ołówkiem pasowali dzieci na przedszkolaka i starszaka. Dodatkowo w obecności wójta ślubowanie nauczyciela mianowanego złożyła nauczycielka przedszkola Małgorzata Derach. Dyrektor Emilia Małagowska poinformowała również, że w wakacje stopień nauczyciela dyplomownego uzyskała Małgorzata Czechowicz, która prowadziła opisywaną uroczystość.
Na koniec przyszedł czas na prezenty od zaproszonych gości, oraz dzieci, które wręczyły rzecznikowi obraz na kóry składały się samodzielnie malowane portrety wszystkich przedszkolaków.
Po części oficjalnej rodzice, dzieci i goście wypuścili w niebo bańki mydlane a później zostali zaproszeni do wspólnej zabawy oraz na poczęstunek przygotowany przez jak zawsze niezawodnych rodziców.
 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera