Narodowe Czytanie Fredry w Ujeździe

IMG_7941.jpeg

W sobotę 7 września z inicjatywy prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego już po raz drugi odbywało się Narodowe Czytanie dzieł literatury polskiej. W tym roku czytano dzieła Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza i poety, od którego narodzin mija właśnie 220 lat.

Do akcji dołączyła Gminna Biblioteka Publiczna w Ujeździe, zapraszając do współpracy przy organizacji spotkania Panią Emilię Małagowską, polonistkę z Zespołu Szkół w Ujeździe.
W sobotni poranek w Ujeździe na Placu Kościuszki przy fontannie zebrali się miłośnicy literatury polskiej, aby wspólnie czytać wybrane utwory z bogatej twórczości Aleksandra Fredry. Zaczęło się od czytania bajek. Pierwszą bajkę „Paweł i Gaweł” znaną wszystkim od dzieciństwa przeczytała Pani Agnieszka Sitarek – przewodnicząca Gminnej Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych. Następną „Małpa w kąpieli” przeczytał Pan Jarosław Cielebon – instruktor GOK i redaktor „Naszej Gminy”. Kolejne bajki czytali uczniowie Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Ujeździe, a mianowicie Amelka Piwowarska, Kasia Karp, Maja Domżalska, Julia Kwarciana i Piotr Stachecki. Ostatnią bajkę „O czterech podróżnych” przeczytała pani Sylwia Rożej.
Punktem głównym programu było przeczytanie „Zemsty” w podziale na role. Zadania tego podjęli się uczniowie Publicznego Gimnazjum w Ujeździe. Byli to: Kacper i Błażej Nowakowie, Natalia Zrobek, Karolina Szulc, Aleksandra Błaszczyk, Wojciech Reszka, Angelika Wojciechowska, Magdalena Najder, Olga Dejda, Wiktoria Mordaka, Martyna Rój, Kinga Kieliszek, Karina Deredas, Dagmara Krawęcka, Izabela Czechowicz, Paulina Karp i Aleksandra Owczarek. Ci, którzy dotrwali do końca, zarówno słuchacze jak i uczestnicy, otrzymali  zakładkę do książki z pamiątkową pieczęcią, upamiętniającą wydarzenie. Pieczęć biblioteka otrzymała z kancelarii prezydenta.
Wszystkim czytającym i wspierającym projekt organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

 

 

23
marca sobota
imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera