O gminie

Gmina Ujazd położona jest w południowo – wschodniej części województwa łódzkiego w powiecie tomaszowskim. Rozciąga się na powierzchni 96,96 km2 i graniczy z pięcioma gminami powiatu tomaszowskiego:

  • Będków

  • Rokiciny

  • Lubochnia

  • Budziszewice

  • Tomaszów Mazowiecki

oraz gminą Wolbórz z powiatu piotrkowskiego i gminą Koluszki z powiatu łódzkiego wschodniego.

Przepływa przez nią rzeczka Piasecznica, prawy dopływ Pilicy, zwana także Czarną, rzadziej Czarną Wodą, która posiada dwa większe dopływy: lewy- zwany również Piasecznicą, oraz prawy, zwany Pańkówką lub Bieliną (od wsi położonej w jej dolnym biegu).

Gmina leży w odległości 12 km od Tomaszowa Mazowieckiego, natomiast odległość od pozostałych ważnych ośrodków woj. łódzkiego wynosi: do Łodzi - 40 km, do Piotrkowa Trybunalskiego - 35 km. Do Warszawy natomiast jest 115 km, a do Radomia 90 km.

Gminę Ujazd zamieszkują 8076 osoby. Administracyjnie obszar gminy podzielony jest na 22 sołectw i 40 miejscowości. Siedzibą władz samorządowych jest miejscowość Ujazd. Sołectwem skupiającym największą liczbę ludności jest Niewiadów, który zamieszkuje 2060 osób oraz miejscowość Ujazd zamieszkiwana przez 1690 osób, zaś najmniejszą liczbę ludności posiada sołectwo Bronisławów. Średnia gęstość zaludnienia w gminie Ujazd wynosi 83 osób na 1 km2 i jest niższa od średniej dla obszarów wiejskich oraz od średniej powiatu tomaszowskiego wynoszącej 121 osób na 1 km2.

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera