Narodowe czytanie "Wesela"

W ramach akcji "Narodowe czytanie"wczoraj na placu Kościuszki w Ujeździe można było wysłuchać fragmentów dramatu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Organizatorem wydarzenia była dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ujeździe Teresa Muszyńska i nauczycielka Zespołu Szkół w Ujeździe Emilia Małagowska.

Pogoda nie sprzyjała. Było dość chłodno a tuż przed godziną 16.00 padał deszcz. Na szczęście na czas wydarzenia, które miało przecież miejsce pod gołym niebem, spadło ledwie kilka kropelek deszczu. 

Główną "siłę czytającą"stanowili uczniowie i absolwenci szkoły w Ujeździe: Hanna Kaczuba, Katarzyna Karp, Weronika Krukowska, Patrycja Kwiatkowska, Wiktoria Piekarska, Patrycja Owsianka, Julia Lenarcik, Marcel Piekarski i Janusz Siewier. Zaprezentowali akt pierwszy i obszerne fragmenty trzeciego aktu dramatu. Końcówkę drugiego czytały panie Janina Rudniak i Anna Posiadało, goście gminnego "Narodowego czytania". Fragmenty, w których pojawiają się fantastyczne "osoby dramatu" (Wernyhora, Stańczyk) zaprezentowała  pani Teresa Muszyńska, Emilia Małagowska, jej imienniczka- Emilia Małagowska, dyrektor przedszkola w Ujeździe,  Marta Siewier i Jarosław Cielebon z GOK w Ujeździe, który również wydarzenie nagłośnił.
Ostatnią scenę, rozmowę Jaśka z Chochołem prezentowały obie panie Emilie Małagowskie.

Wydarzenie pożyteczne, ciekawe, co roku skupiające ludzi, którzy kochają słowo pisane. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w roku 2018, z racji setnej rocznicy odzyskania niepodległości  lektura będzie związana z tą właśnie tematyką. Czekamy z niecierpliwością.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera