Dożynki Gminne w Ujeździe

 

 

W niedzielę, 25 sierpnia 2013 r.  w Zespole Parkowo-Pałacowym w Ujeździe po raz kolejny odbyły się Dożynki Gminne a po nich impreza pt. "W zgodzie z naturą - ekologiczny jarmark rękodzieła i kulinariów". Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się od poświęcenia darów i mszy świętej w intencji rolników i jako dziękczynienie za pomyślne zbiory.  Po zakończeniu mszy korowód dożynkowy prowadzony przez  orkiestrę dętą OSP Ujazd pod batutą dh. Andrzeja Pągowskiego przeszedł ulicami Ujazdu do parku, który po raz kolejny dzięki uprzejmości właścicieli - Grażyny i Stanisława Najdere został udostępniony na potrzeby imprezy gminnej.

Uroczystość rozpoczęto dwoma tańcami ludowymi - krakowiakiem (Paulina Kwiatkowska i Janusz Siewier) i polką (Oliwia Piotrowska i Kacper Kondracki), które odtańczyły dzieci z Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Niewiadów.

Następnie Wójt Gminy Ujazd Marcin Grzelczak powitał zaproszonych gości i odczytał list, jaki skierował do świętujących Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.

Część obrzędowa miała formę widowiska pt. "Pieczenie chleba" przygotowane przez instruktorkę Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe Jadwigę Kolasińską i prowadzony przez nią zespół Łucy-Babki. Akompaniowali: Dariusz Czerwiński (akordeon), Roman Wojciechowski (skrzypce, laureat nagrody Kolberga 2012), Kazimierz Krotosz (perkusja)
Widowisko pt. "Pieczenie chleba"dożynkowe przygotowane przez Jadwigę Kolasińską i prowadzony przez nią zespół Łucy-Babki. Akompaniowali: Dariusz Czerwiński (akordeon), Roman Wojciechowski (skrzypce laureat nagrody Kolberga 2012), Kazimierz Krotosz (perkusja). Zgodnie z tradycją starostowie dożynek, Ewa Balcerek i Marian Chruściński  wręczyli wójtowi dożynkowy bochen chleba a poszczególne sołectwa przekazywały władzom i organizacjom działającym na terenie gminy i zaproszonym gościom wieńce i kosze dożynkowe. Ponadto wójt Marcin Grzelczak wręczył sołectwu Bielina czek na 5 tys. zł. jako wyróżnienie "za promowanie współpracy i działań na rzecz społeczności lokalnej". Po części oficjalnej przedstawiciele Związku Gmin BZURA, do którego należy również Gmina Ujazd zaprosili publiczność do konkursu związanego z tematyką ekologii.

Od godziny 15.00 rozpoczęła się druga tego dnia impreza: "W zgodzie z naturą - ekologiczny jarmark rękodzieła i kulinariów", która była współfinansowana ze środków UE. Na wstępie prowadzący Jarosław Cielebon przybliżył zebranym ideę życia zgodnie z naturą. Jednocześnie na placu rozłożyły się stoiska artystyczne i kulinarne, które promowały ideę życia w zgodzie z tym, co dla człowieka najzdrowsze i najpiękniejsze. Pięknie przystrojone stoły sołeckie uginały się pod ciężarem pysznych potraw. Swoje stoiska rozłożyły zarówno organizacje działające na terenie gminy, jak również  artyści plastycy: Zdzisław Popłoński, rzeźbiarz z Ujazdu i Galeria Atelier z Inowłodza. Tych, którzy pragnęli sprawdzić swoją wiedzę na temat ekologii do zabawy zaprosiło stoisko "SOS dla Ziemi" zorganizowane przez Małgorzatę Czechowicz dzięki materiałom przekazanymi przez Fundację Gaja i pomocy "Młodego Ujazdu". Była również szansa namacalnie poznać realia życia w czasach Mieszka I i Wikingów, co przedstawiali pracownicy Ośrodka Kultury Tkacz w Tomaszowie Maz a w szczególności istniejąca tam od kilku lat drużyna "Sława " prowadzona przez  instruktora Marcina Mizerskiego.

Tymczasem na scenie występowały dzieci z chóru Boże Skowronki (działa przy parafii w Ujeździe, ale śpiewa bardzo zróżnicowany repertuar - nie tylko kościelny). Po nich zaprezentował się charyzmatyczny wokalista, finalista programu X-FAKTOR Filip Mettler awreszcie gwiazda wieczoru, legenda lat 80. i 90. Paweł Stasiak z zespołem Papa D. Licznie zgromadzona publiczność świetnie bawiła się przy dżwiękach doskonale znanych przebojów takich jak "Naj Story", "Kamikaze", "Ocean wspomnień" i wiele, wiele innych. Świetnie, chociaż w nieco innym klimacie kołysał do tańca wokalista reggae TrzeciRastaMalaysia, który do koncertu włączył też klimaty hip-hop a nawet znany obecnie hit "Ona tańczy dla mnie". Ostatnie godziny należały do tomaszowskiej grupy Inny Wymiar (Marcin Saktura-bas, Robert Niewiadomski-gitara, Marcin Ruta-klawisze, Dominik Czwartek-perkusja, Joanna Wójcińska-wokal), która bawiła tańczącą na parkiecie publiczniość coverami światowych i polskich przebojów, które wydają się wiecznie żyć w powszechnej świadomości fanów muzyki.

22
stycznia wtorek
imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera