Emeryci zwiedzali Baranów i Sandomierz

W środę 12 lipca niewiadowskie Koło Powiatowego Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Tomaszowie Maz. zorganizowało dla swoich członków bardzo atrakcyjną wycieczkę. Pięćdziesięcioosobowa grupa zwiedzała Baranów Sandomierski i Sandomierz. To dwie perły architektury polskiej i miejsca zarówno imponujące zabytkami jak również bogatą historią obrazującą „złote czasy I Rzeczypospolitej”. Pierwszym etapem był malowniczy Zespół Pałacowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim zachwycający jednym z najbardziej imponujących w Polsce założeń późnorenesansowych ze względu na formę nazywany „małym Wawelem”.

„Drugie było miasto ojca Mateusza”. Sandomierz, przypominający po dojściu do Bramy Opatowskiej krakowskie Stare Miasto, to ciekawe miejsce, które na stosunkowo małej powierzchni mieści niezwykle różnorodne atrakcje, czasami skrajne odmienne. Zwiedzający podziwiali panoramę Starówki i Wisły z tarasu widokowego na Bramie Opatowskiej. Obejrzeli Ratusz, piękną katedrę i zespół obiektów zwany „Małym Watykanem”, niezwykły kościół św. Jakuba a tuż obok niego niezwykle malowniczy Wąwóz św. Jadwigi, wyżłobiony w miękkiej skale lessowej. Bardzo duże wrażenie zrobiły również kilkusetmetrowe podziemia, które dały wytchnienie zwiedzającym, zmęczonym mocno operującym tego dnia słońcem.

Ta słoneczna pogoda musiała być zamówiona, dlatego, że już w drodze powrotnej padało bardzo mocno. Ale w deszczu można jechać z uśmiechem i wspomnieniami. Ze zwiedzaniem byłoby nieco trudniej.

 

 

16
października wtorek
imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła

Najbliższe wydarzenia:

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera